Tiroid Hakkında Her Şey Bu Panelde

  • Aydın Gazete
  • 24 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Seminerde Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Çakır bilgi verecek, katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

Boynun ön kısmında yer alan tiroid bezi, vücudumuzda organların işleyişini etkileyen ve metabolizma hızını düzenleyen hormonları salgılıyor. Tiroid hormonu ise; vücudumuzda büyüme, gelişme, enerji oluşumu ve enerji kullanımı, vücut ısısının sağlanması ve devamlılığı, zihinsel fonksiyonlar, kalp ve diğer kas dokusunun, iç organların ve pek çok enzimin normal işlevleri için önemli bir role sahip.

Bu nedenle tiroid hormonunun gereğinden az (hipotiroidi) ya da fazla (hipertiroidi) salgılanması, vücutta farklı organ sistemlerinde çeşitli bulgulara yol açıyor. Tiroidin büyümesi (guatr), içinde “nodül” adı verilen yumruların oluşması ve tiroid kanseri de tiroidin diğer sık görülen hastalıkları. Kent Sağlık Grubu, Dünya Tiroid Farkındalık Haftası kapsamında düzenleyeceği “Tiroid ve hastalıkları” konulu seminerle ülkemizde de yaygın olarak görülen tiroid hastalıklarının önemine dikkat çekecek. Konak Belediyesi ile Alsancak Güzelleştirme ve Koruma Derneği ile birlikte gerçekleştirilecek seminer 24 Mayıs Çarşamba günü Alsancak Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde saat 14.30’da başlayacak.

Kent Sağlık Grubu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehtap Çakır; tiroid bezinin ve hormonlarının vücuttaki görevi, tiroid hastalıklarında genel bulgular, tiroid nodüllerinde tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verecek. Seminer halka açık ve ücretsiz, isteyen herkes katılabilecek. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar