Ramazanda Yağlı ve Şekerli Gıdalardan Uzak Durun

  • Aydın Gazete
  • 23 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

İZMİR ( Ege Ajans ) 


Dr. Hulusi Sam, Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte vücudun suya ihtiyacının daha artığını belirterek Ramazan ayına girmeden önce vücudun susuzluğa karşı egzersizler yaptırılması, su tüketimi ve su depolanması için alıştırmalar yapılması gerektiğini söyledi. 

Uzun süre aç kalmanın sonucunda şeker karbonhidrat alımına dikkat edilmesinin altını çizen Dr. Sam, yağlı ve şekerli besinleri yavaş ve aralıklarla yemenin önemini vurguladı. İftar vakitlerinde sebze türü ve bunun yanında sulu içeceklerin masalarda olmasının vücudu yormamak açısından en iyi tercih olduğunu ifade eden Dr. Sam, vatandaşların tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmalarının kendileri açısından daha iyi olacağını vurguladı. 

Dr. Sam, Ramazan ayında ibadetini yapmak isteyen vatandaşlara vücut sağlıkları açısından şu önerileri bulunuyor: “Bol sıvı gıdalar tüketin, özellikle sahurda sulu yiyecekler tercih edin, hamur işlerinden kaçının, iftarda yemeğinizi çok dikkatli bir şekilde aralıklı olarak tüketin, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar