Gayrimenkulde Yeni Dönem Planla-Yap

  • Aydın Gazete
  • 22 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Gülçin Okay, Alsancak’taki işyerlerinin kapanmasının önemli nedenleri arasında mülk sahiplerinin yüksek kira bedeli istemesinin dışında yeni neslin alışverişte internete kaymasının da büyük etken olduğunu söyledi.

Alsancak Rotary Klübü’ne konuk olan Gülçin ve Tezcan Okay, İzmir’de gayrimenkul yönetimi konusunda üyelere bilgi verdi. Gayrimenkul  konusunda İzmir’in yükselen bir değer olduğunu ancak plansız yapılan gayrimenkul üretiminin amaca ulaşmadığını ifade eden Gülçin Okay, “Gayrimenkulün ürün yerine hizmet olarak ele alınması gerekli. Planlayarak yapılmalı. Her lokasyona her gayrimenkul yapılmaz” dedi. Müteahhitlerin  yaşam danışmanlarından fikir alarak yaptıkları yapıların  halka ulaşmasıyla mutlu  yaşam alanları üretildiğini belirten  Okay “İzmir’de yeni tip gayrimenkullerin bitişi yeni başladı  ve yaşam bu alanlarda başladı. Sektör hala emekleyen bebek konumunda. Biz de eksiklerini ve artılarını görme fırsatı bulduk. Buradan anladık ki müteahhitler sosyal tesislere bütçe ayırdıklarında kazançları daha fazla artıyor. Çünkü sosyal tesisler için daire satın alınıyor” dedi.

Yeni kuşak trendi belirliyor

Alsancak’taki boş dükkanlara da değinen Okay, “Alsancak’taki dükkanların iş yapamamasının sebepleri yeni kuşağın internetten alışveriş yapmaları, internetten halledemediği  tek şey kafeterya ve  sosyalleşme. İnsanlar zaman kıymetli olduğu için gittiği yerde eğlenip işlerini halledip dönmek istiyor. Bu da küçülmeye sebep oluyor. İstanbul’da da aynı şey geçerli zincir dükkan sayısını azalıyor. Bankalar da fazla kira ödemek istemiyor. Buna karşılık mal sahipleri kira bedellerini yüksek tutuyorlar. Yeni işyeri de açılmadığı için dükkanlar boş kalıyor. Planlama hataları giderilirse İzmir canlanacaktır” yorumunda bulundu.

Alsancak Rotary Klübü Başkanı Arda Işık da her sektör gibi gayrimenkulde de yenileşim ve değişimin yaşandığını söyledi. Müteahhitlerin yeni neslin taleplerine yanıt verecek şekilde yapılanmaya mecbur olduğunu ifade eden Işık, konuk konuşmacılara katılımlarından dolayı plaket verdi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar