Milliparkın Şakayıkları Göz Kamaştırıyor

  • Aydın Gazete
  • 21 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;


MİLLİ PARKIN ŞAKAYIKLARI

Endemik bir tür olan Şakayık (Paeonia turcica), Antalya ve Denizli civarında yetiştiği bilinmekte, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda yoğun bir şekilde görülmektedir. Latince Paeonia adını Yunan hekimi Paeon’dan aldığı, Hermoros’a göre, bu hekimin Truva Savaşı sırasında Pluton’un Herakles’ten aldığı yarayı bu bitkiyle tedavi ettiği bilinmektedir.

Yetiştiği diğer alanlarda nesilleri tehlike altına giren ve çok az kalan Şakayıklar, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın yarımada bölümünde yaklaşık 1000 mt. Yükseklikte çok geniş bir alanda yayılım göstermektedir. İnsan müdahalesi olmadığından Milli Parkta günümüze kadar korunarak gelmişlerdir. 

Dilek Yarımadası jeomorfolojik yapısı nedeniyle kısa mesafedeki iklimsel özelliklerinin aniden farklılaşması ve coğrafik yapısının bir yarımada şeklinde olmasının getirdiği avantajları ve Milli Park olması sayesinde, zengin biyolojik çeşitliliği günümüze kadar korunarak gelmiştir. Doğal bitki örtüsü açısından Türkiye’nin en zengin milli parklarının başında gelen Dilek Yarımadası, içinde endemik türlerin olduğu bugüne kadar tespit edilebilen 804 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. 

Hemen yanıbaşından doğuya doğru uzanan Samson Dağları da, Milli Parkla aynı özelliklere sahip olup, zengin biyolojik çeşitlilik içermektedir. Ancak bu alanın hiçbir koruma statüsü olmadığından, Kurşunlu Manastırı’nı da içine alacak şekilde Milli Park sınırları genişletilmelidir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar