Öldürülmekten Son Anda Kurtuldu

  • Aydın Gazete
  • 18 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması

Uzun ve ayaksız olduğundan yılana benzetilen, hatta halk arasında çok zehirli ve kör yılan olarak bilinen Oluklu Kertenkeleler, kendilerine zarar vereceği kuşkusuyla bazı bilinçsiz vatandaşlar tarafından ne yazık ki öldürülmektedir. Bazen de yoldan karşıdan karşıya geçerken bazı sürücüler tarafından, hayvanın kaçmak istediği yöne araba sürülerek ezilip öldürülmektedir.

Kuşadası’nda bir site içerisinde görülen Oluklu Kertenkele yılan sanılarak öldürülmek istenince, EKODOSD üyelerinden Yalçın SAK’ın uyarısıyla bunun bir yılan olmadığı, bir kertenkele türü olduğu söylenerek, bir çuval içine konulup, doğal bir alana bırakılması sağlanmıştır. (Pseudopus apodus) olarak bilinen bu kertenkele türü, silindir şeklinde bir vücuda sahip olup, bazıları 1 mt.den daha uzun olabilmektedir.

Adını gövdesinin yanlarında boyuna devam eden bir girintiden almaktadır. Mahmuz şeklinde arka bacak kalıntılarına sahiptir. Genç bireyler ile erginler arasında çok belirgin farklar bulunmaktadır. Fundalık, bol bitkili taşlık yamaçlarda yaşayan Oluklu Kertenkeleler, çalı diplerinde, taş altlarında ve kemirici yuvalarında hareketsiz bir şekilde gizlenirler. Çekirge, salyangoz ve böceklerle beslenirler. Bazen fare, küçük boylu kertenkele ve kuş yavrularını da yerler. Zehirli olmayan ve insanlara da bir zarar vermeyen Oluklu Kertenkeleler Aydın ve civarında yaygın olarak yaşamaktadır. 

Kuşadası’nın içinde kentin doğal kalmış bölümlerinde yaşamaya çalışan bu canlılar doğal denge için çok önemlidir. İnsanlara zararlı olan diğer canlıları yiyerek fayda sağlamaktadır. Bilinçsiz kişilerce öldürülmek istenen Oluklu Kertenkeleler görüldüğünde, mutlaka uyarılmalı ve bu canlının doğal yaşam alanına dönmesi sağlanmalıdır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar