Zehirle İlacı Ayıran Şey Dozudur

  • Aydın Gazete
  • 18 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Hatice Yılmaz-Hacer Gümüş

Ege Üniversitesi’nde düzenlenen Bağımlılığa “Hayır!” Günleri’nin açılışında konuşan Ege Üniversitesi  Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Adli Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr. Serap Annette Akgür,   “Biz bilim insanları, doğada bulunan bağımlılık yapıcı maddelerden korkmuyoruz. Asıl korktuğumuz, bunlardan üretilen sentetik yeni tasarım maddeler. Doğadaki maddelerin neyde ne kadar kullanılması gerektiğini biliyoruz; on binlerce yıldır bunu deneyimleme fırsatımız oldu. Ama bu yeni tasarım maddeler konusunda hiçbir bilgimiz yok. Bu bizi endişelendiriyor” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Bağımlı Olma Bilgili Ol Topluluğu’nun (EgeBoBoT) düzenlediği Bağımlılığa “Hayır!” Günleri’nin ikincisi, Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı.

Etkinlik, madde bağımlılığına dikkat çekmek, madde bağımlısı olmak, bağımlılıktan kurtulmak, bağımlı kişiye yaklaşım konularında  öğrencileri bilgilendirmek amacıyla yapıldı. Bağımlılık yapan maddelerin milattan öncesine dayanan kullanım şekillerinden elektronik sigara gibi teknolojik ürünlere, madde kullanımından madde dışındaki bağımlılık yaratan faktörlere kadar çeşitli konularda bilgiler verildi.

Adli Toksikolji Uzmanı Prof. Dr. Serap Annette Akgür,  “İnsanoğlu eski zamanlardan beri hayvan ve bitkilerde bulunan doğal zehirlerden haberdar. Bunları bazen kendini korumak, bazen de bu maddelerden yararlanmak amacıyla kullanmış. Bu maddelerden bazılarının keyif arttırıcı özelliği olduğu biliniyor. Zamanla bu maddeler rahatlatıcı özellikleri için suistimal edilmeye başlanıyor. Biz, bahsettiğimiz maddelerin bir bağımlılık olduğunu hatırlayalım” dedi. 

SENTETİK MADDE KULLANIMINDAN KORKUYORUZ

Her maddenin toksik olduğunun ve toksik olmayan madde olmadığının altını çizen  Prof. Dr. Akgür, “Bir doz alıyorsunuz göz bebekleriniz büyüyor. Bir doz alıyorsunuz kalp hızınız değişiyor. Bir doz alıyorsunuz ölümünüze yol açıyor. Zehir ile ilacı ayıran şey, ikisinin de kullanım dozudur” diye konuştu.

Esrar maddesinin Amerika’nın bütçesine  olan etkisini anlatan Prof. Dr. Akgür, “Amerika’nın 2014 yılında 4.6 trilyonluk bütçesi esrardan kaynaklanıyor. Bunun giderek arttığı ve 2020’de bu bütçenin dünyadaki yaklaşık 200 ülkenin bütçesine eşdeğer olacağı söyleniyor. Biz bilim insanları, doğada bulunan bağımlılık yapıcı maddelerden korkmuyoruz. Asıl korktuğumuz, bunlardan üretilen sentetik yeni tasarım maddeler. Doğadaki maddelerin neyde ne kadar kullanılması gerektiğini biliyoruz; on binlerce yıldır bunu deneyimleme fırsatımız oldu. Ama bu yeni tasarım maddeler konusunda hiçbir bilgimiz yok. Bu bizi endişelendiriyor” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar