Teyzeydi Teyzanne Oldu

  • Aydın Gazete
  • 17 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Bir Anneler Günü’nde daha fedakar bir anne öyküsü 

İzmir’de safra kanalları yokluğu nedeniyle karaciğer nakli olması gereken 5 aylık Cantuğ Tepedeldiren’in imdadına İstanbul’da yaşayan teyzesi iki çocuk annesi Nesrin Karpat (36) yetişti. Ablasının anneleri ölünce kendisine annelik yaptığını belirten Nihal Tepedeldiren (32),  “Ablam şimdi de oğluma annelik yaptı, onu yeniden hayata bağladı. Oğlumun teyzesiydi, teyzannesi oldu. Minnettarım” dedi.

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı kutlanan Anneler Günü’nde karşımıza çok farklı anne öyküleri çıkar. Çoğunlukla da annelerin fedakarlıklarını konu alır. İzmir’den vereceğimiz örnek de bir annenin fedakarlığı konu alıyor ancak hikayede  çocuklarına değil, kız kardeşi, yeğeni için yaptığı fedakarlık var. Bu fedakarlık hikayesi şöyle: 

İzmir’de Harita Teknikeri Nihal Tepedeldiren (32) ile Satış Danışmanı Tunç Tepedeldiren’in (29) ilk çocukları Cantuğ, 4 Ekim 2016 tarihinde dünyaya geldi. Cantuğ 37 hafta 2 günlükken 2 kilo 650 gram doğdu. Kuvöze girmemesi anne ve babasını sevindirdi. Ancak hemen ardından Cantuğ sararmaya başladı. Yeni doğan sarılığı sanılan Cantuğ’un sarılığı geçmeyince aile soludu bir bölge hastanesinde aldı. Oradan bir üniversite hastanesine sevk edilen Cantuğ’un “bilier atrazi” denilen safra yolları yokluğu ile dünyaya geldiği ve sağlığına karaciğer nakliyle kavuşabileceği bildirildi. Tepedeldiren çifti yaptıkları araştırma sonunda nakil için İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu.

Biyopsi yapılan, karaciğerinde sirotik bulgular saptanan  Cantuğ için geri sayım başladı. Aile içinden Cantuğ’a yeni hayatın kapılarını açacak donör aranmaya başladı. Loğusa anne de baba da uygun bulunmadı. Teyze Nesrin Karpat ile dayı Kadir Eren aday oldu. İlk aday teyze Karpat’ın uygun bulunması aileyi sevince boğdu. 11 yaşında Cankut, 7 yaşında Ege adlı iki oğlu olan teyze Nesrin Karpat yeğeniyle birlikte ameliyat masasına yattı. Doç. Dr. Murat Kılıç- Opr. Dr. Cahit Yılmaz başkanlığındaki iki ekip tarafından nakil gerçekleşti, teyzeden alınan karaciğer dokusu yeğeni Cantuğ’a başarıyla nakledildi. 

7 Mart’ta gerçekleşen naklin ardından kendileri için yeni bir yaşamın başladığını belirten anne Nihal Tepedeldiren, duygularını söyle dile getirdi:

“Annem vefat ettiğinde ablam bana annelik yapmıştı. Cantuğ hastalandı, ablam ona can verdi, ikimize de anne oldu. Zaten Cantuğ’u oğlum diye severdi, teyzesiydi teyzannesi oldu. Ablamın doğum günü 5 Mart. Bundan sonra ikisinin doğum günü 7 Mart olacak. Ablama minnettarım, bana oğlumu geri verdi, mutlulukların en büyüğünü yaşattı. Hem ona hem doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Annelere de bir uyarım olacak; bebeklerinin sarılığı 15 güne geçmezse araştırsınlar, ihmal etmesinler.”

Öte yandan yeğenini için neşter altına yatmaktan çekinmeyen teyze Karpat, “Aynı şeyleri ben yaşasam kız kardeşim de benim yaptığımı yapardı. Yeğenimin sağlığına kavuşması hepimizin mutluluğu” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar