Uçaklarda neden kulaklarımız tıkanır?

  • Aydın Gazete
  • 16 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Uçaklarda neden kulaklarımız tıkanır?

Yolculuk ve sağlık ana başlıkları altında bir kitap yayınlansa herhalde ciltler tutacaktır. Eskiden yolculuklar yaya ve at sırtında geçtiği için uzun ve yorucu olmaktaydı. Şimdi ise uçaklar ile saatler içerisinde bir dünya yol kat edebilmekteyiz.

Uçak gibi modern taşıma sağlayan bir araç ile yaşadığımız sağlık durumları da beraberinde gelmektedir. Flypgs firması ile uçağa binmeden önce ayrı, uçuş sürecinde ayrı ve uçuş sonrasında ayrı olarak sağlık durumları gözlenmektedir ve önlemler alınmaktadır. Bu safhada kulak tıkanıklığı uçuş sürecinde oluşan bir sağlık durumudur. Çoğu kişi için önemli görünmese de bazı durumlarda doktor yardımı gerekebilir.

Kulak tıkanıklığı basınç ile gelişen bir durumdur. Söz konusu basınç olduğu ve uçağın basıncı yoğun hissettiren bir araç olduğunu unutmamamız gerekir. Hemen her uçuşta karşımıza çıkacaktır. Bu sebeple bir takım önlemler alınabilir. Kulak tıkanıklığı yaşınızın yanında fizyolojiniz ile de alakalıdır. Bünyeniz basınca dayanıklı ya da savunmasız olabilir. Onur air uçak bileti alırken dikkat etmeniz konu olarak yeni doğmuş bir bebek, ileri safhada hamile bayanlar, kronik bir rahatsızlığı olan yolcular daha savunmasız oldukları için doktor kontrolünde uçuş yapmalarına izin verilmektedir. Hatta bazı yolcuların uçuş yapmaları hem hava yolu tarafından hem de doktorlar tarafından yasaklanmaktadır.

Kulak tıkanıklığı için bazı özel önlemler alabilirsiniz.

  • Her şeyden önce doktorunuza görünmenizde fayda olacaktır. Özellikle hamile, bebek, yaşlı gibi yolcuysanız ya da tanıdıklarınız var ise doktorunuz size çıkış yolu gösterecektir. Gerekli durumlarda ise doktorlar bu gibi durumlara özel sprey vermektedir. Sprey kullanmak için bir uzmana görünmeniz sağlıklı olacaktır.

  • Ayrıca kulak ile ilgili bir hastalık geçirdiyseniz, tedavi gördüyseniz doktorunuz ile mutlaka görüşün. Çoğumuz tarafından çok dikkat edilen bir organ olmasa da, kulak oldukça hassastır. Hassas olduğu kadar dikkat isteyen bir organdır. Hayati bir öneme sahip denge hissinin genel mekanizmasını çalıştırmaktadır.

  • Sıvı tüketiminize dikkat edin. Gün içerisinde yetişkin ve çocuklar için belirli bir sıvı tüketme tavsiyesi bulunmaktadır. Sıvı dengenizi iyi ayarlar iseniz bu konuda da problem yaşama ihtimaliniz düşecektir. Ayrıca genel sağlık olarak ta miktarınca sıvı tüketmek iyidir.

  • Valsalva manevrası denilen özel bir hareket bulunmaktadır. Aslında çoğumuz biliyoruzdur bu hareketi. Burun deliklerini parmaklarımız ile kapatıp, burun deliklerinin yanında ağzımızı kapalı tutarak nefes verme hareketidir. Verdiğimiz hava en kısa çıkış yolu olan kulaklara yönelip basınç üzerinde etkili olmaktadır.

  • Sakız çiğneme, esneme gibi küçük hareketler bu tıkanıklığın önüne geçip rahatlamanıza yardımcı olabilir. Öncesinde anlattığımız kadar büyütecek bir durum olmayabilir.

  • Adana uçak bileti aldıktan sonra yolculuğunuzda uçağın içinde herhangi engelleyemediğiniz bir aksilik durumunda görevlilerden yardım isteyiniz. Yolculuk esnasında birçok yöntem denediniz ve durum ciddi boyutlara taşınıyorsa personel size yardımcı olacaktır.

Uçak öncesi ve sonrası sağlık durumlarını kontrol ediniz. Herhangi bir rahatsızlık duyarsanız doktorunuz ile görüşünüz ve profesyonel yardım alınız.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar