Yerli Motor, Otomobil ve Tank Üretebiliriz

  • Aydın Gazete
  • 15 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Kemalpaşalı sanayicilerden üretim manifestosu

Kemalpaşa Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde sanayi ağırlıklı bir büyüme politikası izlemesi gerektiğini söyledi. ‘Yeni markalar, yüzde 100 yerli motor ve otomobil için adımlarımızı büyütmeli ve bir an önce Dünya’nın en büyük 10 ekonomisi içinde hak ettiğimiz yeri almalıyız’ diyen Yöndem, ülke olarak başka şanslarının olmadığını vurguladı.

Nisan ayında yapılan anayasa referandumunun ardından döviz kurlarında ve borsada yaşanan hızlı toparlanmanın yatırımcıyı ve iş  ​adamlarını sevindirdiğini dile getiren Yöndem, 2017’nin ikinci yarısının Türkiye ekonomisi için umut vaat ettiğini kaydetti.

Son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Yöndem, ardı ardına seçim yaşayan Türkiye’de, gündemi artık ekonominin belirlemesi gerektiğini belirtti.


Krizden çıkmayı başardık

Geçtiğimiz aylarda dövizde yaşanan hızlı yükselişle birlikte halkın alım gücünün düştüğünü buna paralel olarak ekonominin ciddi biçimde yara aldığına işaret eden Yöndem, “FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından oynanan siyasi bir takım oyunlarla ekonomimiz çökertilmeye çalışıldı. Lakin daha önce defalarca kez kırılganlıklar yaşayan ve her bir krizi büyüme ile aşan Türk ekonomisi, bu krizden de çıkmayı başardı. Bugün Türk Lirasının döviz karşısında başını dik tutmasını başarmasında siyasi iradenin katkısı büyük. 16 Nisan’daki referandumun hemen ardından ekonomimiz hızlı bir toparlanma süreci içerisine girdi. Bugün öngörülenden uzak bir yükseliş grafiği içinde olsa da gelecek adına kaygılanacak bir durum söz konusu değil. 80 milyon insanımızın sımsıkı durduğu bu toprakları, Cumhuriyetimizin 100. yılına çok daha güçlü bir şekilde taşımak için sanayiciler olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız” dedi.

Yerli motor, otomobil ve tank üretebiliriz

 

Türkiye’nin yeni dönemde sanayi ağırlıklı bir büyüme politikası izlemesi gerektiğini belirten Yöndem şunları söyledi: “Markalaşmak ve marka yaratırken de ekonomik büyümeyi dünya standartları seviyesine çekmek zorundayız. Türkiye sanayi gelişimde Avrupa standartlarını yakalamış olsa da sanayiyi ekonomik büyümenin içine yerleştirebilme konusunda başarılı olamadı. Her türlü teknik kabiliyete ve iş gücüne fazlasıyla sahip olan ülkemiz, sanayi üretiminde gereken iradeyi göstermek zorundadır. Bugün motorun parçalarını üreten Türkiye’de yarın motor, ertesi gün aracın kendisini üretebilmek zorundayız. Batılı medeniyetlerin gelişmişlik düzeyini hedefleyen ülkemiz için kendi markalarını üretebilmek ve bunu sanayi ile gerçekleştirmekten başka çıkar yol yoktur. Ekonomik özgürlük için ‘Made in Turkey’ imzalı ürünleri dünyanın her noktasında insanların sofrasına, evine, işyerine ve garajına sokmalıyız. 1930’larda uçak fabrikası, 1958’de vagon fabrikası kurup ilk yerli otomobilini 1961 yılında bin bir emekle hayata geçiren bu ülke yerli otomobil, yerli uçak, tank, top, tüfek üretebilecek güce sahiptir. Bu ülke 2023 vizyonu için yüzde 100 yerli sanayi ürünleri, yüzde 100 yerli motor, yüzde 100 yerli otomobil için hazırdır.”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar