Ergene Sanatla Temizlenecek

  • Aydın Gazete
  • 15 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Aslı Kurt Can & Çağdaş Can

Buluşmanın ikinci gününde Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği üyeleri Edirne Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Bizim Şehrin Çocukları” adlı çocuk oyununun ardından gelenekselleşen yıllık sezon değerlendirmesi toplantısını gerçekleştirdi.

Yaklaşık dört saat süren toplantıda birlik üyesi tiyatroların yıl içinde yaptıkları ortak ve bireysel çalışmaların değerlendirilmesinden sonra bir sonraki sezon yapacakları çalışmaların genel çerçevesi çizildi. Birliğe katılım başvurusunda bulunan tiyatroların değerlendirilmesi yapıldı.

Birlik Dernekleşme Kararını Erteledi

Toplantının öne çıkan satırbaşları arasında dernekleşme maddesi yer aldı. Toplantıya katılan il ve ilçe tiyatrolarının yönetmen ve oyuncuları aldıkları ortak karar ile dernekleşmenin birlik adına herhangi bir olumlu getirisinin olmayacağı kararına vardı. Birlik üyeleri önceki yıl yapılan Söke buluşmasında dernekleşme yolunda olumlu düşüncelerini dile getirmişti.

Uzunköprü Belediyesi Ziyaretinde Gündem Ergene ve AKM oldu

Birlik üyelerinin gün boyu süren programlarında sonraki durak Uzunköprü Belediye Başkanlığı oldu. Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen “Tarihi Kentler Birliği” tarafından layık görüldükleri ödülü almak üzere Sivas’ta bulunduğundan vekaleten topluluğu ağırlayan isim Başkan Yardımcısı Osman Akgün oldu.

İzmir – Karşıyaka Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Zekeriya Hocalar söz alarak ilçeye yeni yapılan Atatürk Kültür Merkezi’nin büyük kentleri bile imrendirecek kadar güzel olduğunu, kültür ve sanata verdikleri değerden ötürü kendilerine teşekkür etmek istediğini belirtti. Ancak bu güzel salonun bir hatasının olduğuna ve salondaki sahnenin yetersizliğine vurgu yaparak daha büyük bir sahne ile ilçede yapılan kültürel faaliyetlerin daha zengin, daha kapsamlı olacağına; dolayısıyla Uzunköprü adına önemli bir kazanım olacağına dikkat çekti.

Ziyaretin bir diğer önemli konusu ise bölgenin kanayan yarası olan Ergene nehrine karışan zehirli atıkların yarattığı çevre sorunuydu. Başkan yardımcısı Osman Akgün ve Uzunköprü Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Ayşe Posta Yalıcı, konu hakkında gruptaki sanatçıları bilgilendirdi. Bölge halkını ve çevreyi yakından ilgilendiren sorun ile ilgili fikrini beyan eden Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Dönem Başkanı Metin Güler, sanatçılar olarak Ergene sorununa kamuoyu yaratacak etkinliklerle, gösteri ve tiyatro oyunlarıyla katkılarının bulunabileceğini söyledi. Metin Güler, Uzunköprü’de gerçekleşebilecek bir sanat festivalinde “Ergene Sanatla Temizlenecek” sloganıyla gereken tüm desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Osman Akgün katılan herkese teşekkürlerini sunarak birlik üyelerine kente yaptıkları kültürel katkıdan ötürü hediyelerini verdi.

…ve Gelenekselleşen Kortej

Programın bir diğer ayağında Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’ni oluşturan sanatçılar Uzunköprü Atatürk meydanında bir araya gelerek korteji oluşturdu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından Uzunköprü caddelerinde sanat adına sloganlar atarak ilerleyen sanatçılar halkın da yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşlerini Adalet Meydanı’na İzmir Marşı eşliğinde çevre halkın alkışları arasında girerek sonlandırdı. Burada Uzunköprü Anadolu Lisesi öğrencileri, geleneksel halk oyunlarını sahneledi. Ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Tiyatro Topluluğu tarafından bir sokak performansı gerçekleşti. Yapılan doğaçlama oyunda meydanı dolduran halkın arasından bir vatandaş da oyuna dahil edilerek izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşatıldı.

Genç Denizli Tiyatro Topluluğu’ndan Kahkaha Dolu Bir Gece

Uzunköprü’de günün son etkinliği Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen doğaçlama oyun oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan “Söz Sende” isimli doğaçlama oyunda izleyenler kahkaha dolu anlar yaşadı. Yer yer seyirciyle etkileşime girerek interaktif hale getirilen oyunda, Yönetmen Hakan Kurt önderliğindeki oyuncular Âşuk ve Mâşuk adında iki gruba ayrılarak performansları sonunda izleyicilerden alkış yoluyla puan topladı. Gecenin sonunda kazanan taraf Uzunköprülü sanatseverler oldu.

Oyun sonunda Uzunköprü buluşmasına katılan birlik üyelerine plaketleri sunulurken bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği’nin üç günlük programı 14 Mayıs 2017 akşamı saat 20.30’da yapılan “Kadın Sığınağı” adlı tragedya ile son buldu. Oyun, Uzunköprü Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunun yönetmeni Ayşe Posta Yalıcı’ydı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar