İnternet Gazeteciliği Nereye Gidiyor?

  • Aydın Gazete
  • 13 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Alican Cafer Gürgen – Tolga Uçar – Furkan Onur Öztaş

  

İletişim teknolojilerinin ve internetin yarattığı yeni düzen, birçok alanda olduğu gibi medya alanında da büyük değişiklikler meydana getiriyor. Geleneksel medya  günümüzde yerini yeni medya düzene bırakıyor.  20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan internet ve beraberinde gelen iletişim teknolojilerindeki gelişim internet haberciliği gibi yeni bir dalın doğmasına neden oldu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen   Haber Hürriyeti Gazetesi Sahibi  İbrahim Irmak, “Teknolojideki  değişim zamanla habercilik anlayışına da yansıdı ve  klasik gazetecilik anlayışı yerini internet gazeteciliğine bıraktı. Zamanında bir milyon civarında satan gazeteler şimdilerde yüz bini zor görüyor ve bu gelişmelerin tamamında teknolojinin payı büyük” diye konuştu.

İbrahim Irmak,  “İnternet gazeteciliği ile sektöre yeni bir soluk geldi. İnternet gazeteciliği aracılığıyla sürekli güncel bilgi elde etmek mümkün. Ayrıca haber insan üretimi olduğundan her ne kadar istenilmesede hata yapmaya açık bir mecra. Olası haber yanlışlarına internet ortamında anında düzeltme fırsatı varken ne yazık ki bu durum günlük gazeteler için söz konusu değil” dedi.

İnternet gazeteciliğindeki olumsuz veya geliştirilmesi gereken noktalara değinen Irmak, “ Sanal ortamlarda kurulan haber havuzlarına her yerden bilgi akışı sağlanmakta. Ancak gelen haberlerin çoğunda dil ve imla problemleri var. Bunlar çoğu internet gazetesinde kontrol edilmeden servis ediliyor. Biliyorsunuz ki gazetecinin işi kelimelerledir ve yazılan en küçük yanlış bir kelime olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu konuda daha fazla hassas olmalıyız” dedi. 

Türkiye’deki gazete okuyucularının profillerindeki değişime de değinen Irmak “Türkiye’de okuyucular  değil bakıcılar var. Haberin içeriğinden ziyade sansasyonel, içi şişirilmiş başlık ve fotoğraflara odaklanmış bir kitle var. Bu da işini layığıyla yerine getirmeye çalışan birçok arkadaşımız için büyük sorun teşkil ediyor. Birçok gazete, özellikle internetten yayın yapanlar haber içeriğiyle alakası olmayan başlıklar seçerek okuyucu çekme amacında” diye konuştu.

İletişim fakültelerindeki öğrencilere de değinmeyi ihmal etmeyen İbrahim Irmak “Okuyan ve yorumlayan nesiller yaratmak için dilimize sahip çıkmalıyız. Geleceğin yeni medya personelleri olan üniversite öğrencilerine bu konuda büyük iş düşüyor” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar