Kutsal Yol Yürüyüşü Pazar Günü

  • Aydın Gazete
  • 12 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Didimli Doğa Yürüşçüleri Katkılarıyla düzenlenen ve geleneksel hale gelen Kutsal Yol Yürüyüşlerinin 5.cisi 14 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Etkinlik ile ilgili program şöyle;

Cumartesi Günü Program

14:00 Orman Kampı Giriş

19:00 Orman Kampı Sahil Eğlencesi

19:30 Grup Ef-Sade Konser

Pazar Günü Program

8:30 Altınkum Yola Çıkış (İzmir Tekel Önü)

Güzergah

Carrefour

Ziraat Bankası

İş Bankası

Eski Adliye

Emin Oto

Kamacı 3 Restaurant

Mavişehir

(Atatürk Bulvarı güzergahı boyunca belirtilen noktalar ve tüm minibüs durakları)

Akbük’ten gelecek olan yürüyüş grupları için saat; 8:30 Akbük Belediye Hizmet Binası Önü.

9:00 Akköy Kahvaltı

10:00 Kutsal Yol Yürüyüşü Başlangıç

14:00 Apollon Tapınağı Bitiş

Kutsal Yol Yürüyüşü Hakkında

Hellen – Roma dünyasının en büyük tapınaklarından biri olan Didyma Apollon Tapınağına insanların deniz yoluyla tapınak yakınındaki Panormos Limanı’nın bulunduğu koydan yürüyerek ulaşabildikleri bilinmektedir.

Panormos Liman’ından tapınağa ulaşan; sfenks, aslan ve oturan rahip heykelleri ile çevrili bu yola “Kutsal Yol” adı verilmiştir.

Miletos Antik Kenti’nden gelen kutsal yol Didyma’nın limanı olan Panormos’tan sonra 3.5 km kadar güneydoğu yönünde ilerler ve Apollon Tapınağı’nın girişinde son bulur. Taş döşeli olan yolun toplam uzunluğu yaklaşık 17 km’dir. Didyma’ya gelmeden önce kutsal yolun hemen yanında yer alan bir temenosta “Anta Yapısı” ve “Doğu Yapısı” olarak tanımlanmış iki yapı bulunmaktadır. Kutsal yolda MÖ 6. yy’a ait; oturan heykeller bulunmuştur. kaynak: www.aydinkulturturizm.gov.tr

Binlerce yıl önce Miletos Antik Kenti ile Apollon Tapınağını birbirine bağlayan kutsal yolda her yıl turizm haftasının Pazar günü çevre illerden doğa ve meraklılarının da katılımı ile yürüyüş düzenlenmektedir. ülkemizin en güzel sivil mimari örneklerinin bulunduğu Akköy’den başlayan yürüyüş Kutsal Yolun Apollon Tapınağına kadar olan 13 km’lik kısmı yüzlerce katılımcı tarafından kat edilmektedir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar