Bisiklet Kenti Aliağa

  • Aydın Gazete
  • 10 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

İzmir’den İZBAN ile denize ulaşılabilecek en yakın sahil kenti olan Aliağa, son aylarda bisiklet tutkunlarının en sık tercih ettiği yer oldu. Aliağa Belediyesi de gerek halk sağlığı ve obeziteyle mücadele, gerekse de çevreci yaklaşımla kentte bisiklet kullanımını teşvik ediyor.

AVCI RAMADAN’DAN AĞAPARK’A 10 KM UZUNLUĞUNDA BİSİKLET YOLU 

Bisiklet kullanmanın tadını doya doya çıkarmak için yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda bisiklet sürüş rotasına sahip olan Aliağa Sahil Bandı, hafta sonları ve günün her saatinde şehrin karmaşasından çıkıp, bisiklet turu yapmak isteyenlere keyifli anlar sunuyor. Bir uçta Aliağa Belediyesi’nin prestij projeleri arasında yer alan Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanından, diğer uçta Ağapark plajı sosyal tesislerine kadar sahil rotası ilçe sakinlerinin yanı sıra bisiklet sevdalılarının da uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanı, sahil bandı, Ağapark plajı sosyal tesisleri ve kuş cenneti rotasını kapsayan bisiklet yolu, hem baharın tadını çıkartmanın hem de spor yapmanın keyfini aynı anda yaşatıyor. Modern, geniş ve konforlu bisiklet yollarına sahip olan Aliağa, belediye ekiplerinin çalışmaları sayesinde sadece bölgenin değil Türkiye’nin de önemli bisiklet destinasyon kentlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

BİSİKLET DOSTU KENT: ALİAĞA

‘Bisiklet Dostu Kent Vizyonu’ ile bisiklet kullanımında önemli adımlar atan Aliağa Belediyesi, prestij projeleri arasında yer alan ve düzenleme çalışmalarının halen devam ettiği Yeni Şakran Sahil Projesi kapsamında da yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda bir bisiklet yolunu daha bisiklet tutkunlarının hizmetine sunacak.

Bisiklet kullanımının sadece bir hobi aracı olmaktan çıkarıp aynı zamanda çevreci bir ulaşım aracı olması için de çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi, bu kapsamda bisiklet yollarının uzunluğunu arttırarak ve belirlenen noktalara bisiklet istasyonları kurarak ilçe genelinde köklü bir bisiklet kullanma alışkanlığı oluşturmayı amaçlıyor.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN PROTOKOL 

Öte yandan çağın sorunu obezite ile mücadelede bisiklet kullanımı büyük önem taşıyor. Aliağa Belediyesi bu kapsamda Sağlık Bakanlığı İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile “Fiziksel aktivitenin arttırılması ve Bisiklet yolu yapımını destekleme “protokolünü imzaladı. Protokol ile sağlıklı yaşam için özellikle ev hanımlarının bisiklet kullanımının arttırılması hedefleniyor.

ALİAĞA, EUROVELO ROTASINA GİRECEK 

Aliağa’nın bisiklet tutkunları için cazip bir adres olması için çabalar sürerken Aliağa’nın çevresindeki tarih, deniz ve doğa rotaları yakın bir gelecekte Avrupalı bisiklet tutkunlarının da sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olacak. Avrupa Bisiklet Turizm Ağı Eurovelo’da yer almaya hazırlanan İzmir’de bu ağın kuzeyindeki ayağında Aliağa’daki destinasyon da önemli yer tutuyor. Eurovelo ile İzmir’den Aliağa’ya, Bergama’ya kadar tarihi, turistik ve doğal güzellikler, Avrupa’dan gelen bisiklet gezginleriyle renklenecek. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar