Birgi’de Turizme Yeni Soluk

  • Aydın Gazete
  • 9 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Kadılar Paşazade Konağı Butik Otel ve Restoran

Ulusoy Su Pompaları İmalatı San. ve Tic. A.Ş.’nin sahipleri Ulusoy ailesinin ata mirası Kadılar Paşazade Konağı, yenilenerek hizmete açıldı. Birgi’de Kadı’lık yapan Mehmet Emin Paşa’nın yadigarı 250 yıllık konak, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun denetiminde özenli restore çalışmaların sonucunda yedi odalık butik otele dönüştürüldü.   

İBB Ödemiş Bölge Koordinatörü –  Eski Birgi Belediye Başkanı Cumhur ŞENER ve Ödemiş Zabıta Müdürü Hüseyin SAV’ın da katıldığı açılış töreninde kurdele, konakta doğmuş ve bugün 97 yaşında olan Muhlis ULUSOY ile beraber kesildi. 

Keşkek ve kar helvası gibi yöresel ikramlarla ağırlanan konuklar, halk oyunları gösterilerini de ilgi ile izlediler. 

2014 yılında başlayan çalışmalarda orijinal mimari yapısı korunarak bugünkü haline getirilen konak; Ödemiş ovasına hakim manzaraya, geniş bir avluya, yerel tatların hazırlandığı yemek ve kahvaltı servisleri verebilen bir restorana sahip. Antik mobilya ve eşyalarla dekorasyonu yapılmış butik otelde kullanılan her eşyanın bir hikayesi var. 

Açılışta konuşan Hulusi ULUSOY gelen konuklara teşekkür ederek, “Birgi’ye kadılık yapan atalarımızdan kalan bu mirası, tarihi mimari yapısını koruyarak yeniledik. Zor bir süreçti ama hayalimizden vazgeçmedik. Zorlukları yendik, tarihi ayağa kaldırdık. Geçmişe nefes verdik. Siz değerli dostlarımızın hizmetine sunduk. Ülkemiz turizmine de önemli bir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar