İzmir’de çok kültürlülük üzerine her şeyi buluyoruz

  • Aydın Gazete
  • 5 Mayıs 2017
  • Yorumlar Kapalı

Demet Aktaş- Gülcihan Altınkaya- Hakan Akgün

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından düzenlenen  “Ayda Bir İzmir” etkinlikleri kapsamında “Antik Smyrna Kazıları” adlı konferans gerçekleştirildi.

Konferansı, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy verdi.

Yrd. Doç. Dr. Ersoy “1997 yılı itibariyle Ege Üniversitesi adına ‘Yeni Smyrna’ kazılarına başladık. 1990’lı yıllarda Smyrna’daki kazılarda büyüme görüyoruz. Bu kazıları Bakanlığın adına ve onun izniyle yapıyoruz. Bazı sponsorların yardımları sayesinde de daha rahat bir şekilde araştırmamızı ve kazı çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Bu nedenle onlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İzmir’in mezarlıklarının arkeolojik bir vaha şeklinde olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ersoy, “Çok kültürlülük ve çok katmanlılık üzerine her şeyi İzmir’de buluyoruz” dedi.

Köprüler, mezarlıklar, kent içi su kanalları , su kaynakları, su kemerleri ve sit alanları ile  ilgili açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ersoy, ayrıca sunumunda  Agora, Kadifekale, Göztepe, Susuz Dede Parkı, Smyrna Agorası ve  Halkapınar hakkında da bilgiler aktardı.

Konferans sonunda Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk ve İslam Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy tarafından Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’a katılımlarından dolayı “Teşekkür Belgesi” verildi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar