09 Plakalı Şehir Hangisidir?

  • Aydın Gazete
  • 3 Mayıs 2017
  • 0

Ülkelerin kendilerine ait kodları olduğu gibi şehirlerin de kendilerine ait kodları bulunur. Plaka kodları olarak da bilinen bu kodlar yardımı ile birçok istatiksel veri elde edilir.

Kodların gündelik yaşamın içerisinde kendisine çok yer bulamadığı düşünülse de kodları tanımak bazen nerede bulunulduğunun anlaşılması için gereklidir. Elbette herkes hangi şehirde yaşadığını bilir ancak çokça şehir değiştirilen güzergahlarda en kolay yöntem araçların kodlarına göz atmaktır. Ege bölgesinde geziyor ve çoğunluklu olarak araçlarda 09 plaka kodlu plakalar görülüyorsa eğer Aydın il sınırları içerisinde bulunuyor olabilirsiniz.

Ege bölgesinin en sakin şehirlerinden biri olan Aydın, tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapması sebebiyle il içerisinde birçok tarihi alan barındırır.Aydın’da Nereler Gezilmelidir?Tarih meraklıları için bulunmaz Hint kumaşı niteliğinde olan ve 09 plaka koduna sahip olan Aydın’da ünlü Apollon Tapınağı, Harpasa, Afrodisias, Magnesia, Mastaura, Tralleis, Nysa, Gerga gibi tarihi yerler bulunur. Aydın’da tarihi yerler dışında deniz, kum ve güneş üçlüsüne düşkün olanlar için en ideal ilçe Kuşadası’dır.Ağzının tadını bilenlerin Aydın’a kadar gidip yemeden dönmemesi gereken birçok yemek var.

Aydın güveci, Aydın sıkması, yuvarlama gibi yemeklerin yanı sıra sebze kavurmalarının da tadına bakılmalıdır. Ev yemekleri yapan restoranlarda bulunabilecek bu yemeklerin ardından teleme tatlısı, zerde ve kabak tatlısı kesinlikle denenmelidir. Özellikle mevsim yazsa gezilecek yerlerinden ve yemeklerinden çok zevk alınacak şehirlerden biridir.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar