CHP’li Sertel Tutuklu Öğrencileri Ziyaret Edecek

  • Aydın Gazete
  • 30 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde referandum sonuçlarını protesto ettikleri için tutuklanan öğrencileri ziyaret edecek

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Adalet Bakanlığı’ndan aldığı özel izinle Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Kazım Kızıl, öğrenciler Doğan Barış Halidi, Baran Bozdaş ve Hasan Benli’yi ziyaret edecek.

Türkiye’nin muhalif bütün seslerin susturulduğu bir ülke haline geldiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Sertel, “Sadece ülkemizdeki insanların değil birçok ülkenin de şaibeli gördüğü referandum sonuçlarını protesto eden 19 kişiden öğrenci ve gazetecilerden oluşan 7’si önce gözaltına alındı sonra tutuklandı. Protesto haklarını kullanan bu gençlerin tutuklanması başlı başına yanlışken, cezaevinde de kötü muameleye maruz kaldıkları yönünde iddialar var. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gençlerimizi ziyaret ederek, hem moral vermeye çalışacağım hem de kötü muamele iddialarını birinci ağızdan dinleyeceğim” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Referandum sonucunu protesto amacıyla İzmir’deki eylemlere katılan 17 üniversiteli ve 2 gazeteci darp edilerek gözaltına alındıktan sonra, Emine Akbaba, Doğan Barış Halidi, Baran Bozdaş, Ezgi Toker, Enise İlin, Ecem Selen ile Gazeteci Kazım Kızıl tutuklanmıştı. Eylemde gözaltına alınanlar 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmekle suçlanırken, tutuklanan 7 kişi ise “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle” suçlanıyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar