Aydın İnciri, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde

  • Aydın Gazete
  • 26 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Mesut Yar’ın sunuculuğunu yapacağı zirve, konferans, fuar ve ikili iş görüşmeleri olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştirilecek. 28 Nisan tarihinde yapılacak olan konferansta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın’ın Avrupa Birliği Coğrafi İşaretli ürünü Aydın İnciri hakkında bir sunum gerçekleştirecek. 

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde ikinci tescili, ilk yetişmiş ürünü olan Aydın İnciri’nin yurt içi ve Avrupa Birliği’ndeki tescil süreciyle ilgili bilgiler verecek olan Hakan Ülken, “Daha önce bir televizyon kanalında söylediğim gibi “İncir Norveç’te yetişeydi biz eczanelerden tek tek ilaç niyetine alıyorduk.” Yöresel değerlerimize öncelikle biz sahip çıkmalıyız ki başkaları gelip sahiplenmesin. İncirin Avrupa Birliği tescili, Avrupa’da raf fiyatına yansıyarak ihracatçımıza kazandıracaktır. İhracatçımızın kazanması Aydın’ın kazanması aynı zamanda Ülkemizin kazanması demektir. Bu açıdan zirvede yer alacak 200’ün üzerinde tescilli ürünün Avrupa Birliği’nde tescillerinin yapılması çok büyük önem arz ediyor”, dedi.

Zirve kapsamında oluşturulacak fuar alanında Aydın İnciri ile birlikte Avrupa Birliği Coğrafi İşareti olan Antep Baklavası’nın yanı sıra yurt içi coğrafi tescili yapılan 200’ün üzerinde ürünün tanıtımı yapılacak.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar