Bayraklı Satrançta İzmir’in Lideri

  • Aydın Gazete
  • 20 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Sanattan spora, sağlıktan kültüre, eğitime kadar birçok alanda örnek projeler geliştiren Bayraklı Belediyesi, spor alanındaki başarılarıyla da adından söz ettiriyor. Farklı spor dallarının yanı sıra satrançta da iddialı olduğunu turnuvalarda elde ettiği başarılarla gösteren Bayraklı Belediyesi 152 lisanslı satranç oyuncusuyla İzmir’de “en çok lisanslı oyuncu” alanında lider konumda bulunurken, sisteme kayıtlı 798 kulüp arasında Türkiye sıralamasında ise 7.nci sırada yer alıyor.

TÜRKİYE’DE 7.CİYİZ

Kısa sürede elde edilen başarılarla Bayraklı’da satranca verilen öneme değinen satranç eğitmeni Sema Yelbuğa, “Satranç kurslarımız 23 semt merkezi ve 7 kültür merkezimizde devam ediyor. Her merkezde yaklaşık 30 olmak üzere 300’e yakın öğrencimiz var. Geçen sene Türkiye genelinde aktif lisanslı oyuncu bazında ilk 10’a girme hedefi koymuştuk. Baya gerilerde olmamıza rağmen bunu başardık. 7’nci olduk. 152 lisanslı oyuncumuz var. İzmir’de de birinci sıradayız. 2’şer saatlik dersler veriyoruz. Her yaş grubundan oyuncumuz çeşitli turnuvalara katılıyor. Sonrasında federasyona ait turnuvalara katılarak lisans sahibi oluyorlar. Bayraklı’da satranca olan ilgi ve kursiyerlerin başarıları bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Sporun her alanına yatırım yaptıklarını belirten Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Özelikle çocuklarımızı, gençlerimizi farklı spor branşlarına yönlendiriyoruz. Bunlardan biri de satranç. Satrancın özellikle gelişim çağındaki çocuklardaki olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Kısa sürede lisanslı oyuncu sayımızı artırdık. Bunun neticesinde de zaten başarılar gelmeye başladı. Lisanslı oyuncu alanında Türkiye 7’ncisiyiz. İzmir’de lider konumdayız. Bu durum bizleri ayrıca mutlu ediyor” dedi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar