Bu Heykellerin Hepsi Kopya

  • Aydın Gazete
  • 16 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması

MSKÜ bünyesinde oluşturulan “Kopya Heykeltraşlık Eserleri Müzesi”nde Antik Dünya’nın önemli eserleri sergilenmektedir.

Bir şeyin balmumu, alçı, vb. maddelerle kalıbını çıkarma işi olan mulaj tekniğiyle elde edilen eserlerin kalıplarının sergilendiği mulaj müzeleri, 18. Yy’da Avrupa’da ortaya çıkarak dünyanın birçok ülkesine dağılmıştır.

Arkeoloji bölümlerinin bünyesinde kurulan mulaj müzelerinde orijinal eserlerin mulajları toplanarak, hem öğrencileri hem de arkeoloji tutkunlarının görebilmelerine olanak tanınmıştır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kopya Heykeltıraşlık Eserleri Müzesi’nde Mısır, Arkaik Dönem, Klasik Dönem, Hellenistik ve Roma Dönemleri olmak üzere beş farklı bölüm ve bu dönemlerden eserler yer aldığı görülmektedir. Plastik eğitimi veren öğretim üyeleri, derslerini bu merkezde gerçekleştirip, öğrencilerine her dönemin ve bölgenin özelliklerini, bu özelliklerin de en iyi gözlendiği eserleri yerinde göstererek anlatmaktadır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kopya Heykeltıraşlık Eserleri Müzesindeki eserler, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Antalya Müzesi, Efes ve Manisa Müzeleri gibi müzelerdeki önemli eserlerin kopyalarından oluşmaktadır.

Büyük İskender, Byblos’tan Poseidon, Ephesia tipinde Hera, Apollon, Athena, Aphrodite, Marsyas, Marsyas ve İskit, Tralleis’ten Ephebos, Ephesos’tan Artemis, Nisyros’tan Mezar Steli, Nymphe, Nemesis, Zeus gibi heykeltıraşlık eserlerinin sergilendiği müzede Aydın’dan da önemli heykellerin yer aldığı görülmektedir.

Aydın Tralles antik kentinden Mantolu Genç Atlet (Ephebos), Miletos’tan Apollon, Çine Çayının mitolojik hikayesinin kahramanı Marsyas, Aphrodisias’tan Flavius Palmatus, Magnesia’dan Büyük İskender gibi önemli eserler yer almaktadır. Birçoğunun farklı ülkelerde ve Türkiye’nin farklı müzelerinde yer aldığı eserlerin hepsinin birarada görülebilmesi açısından mükemmel bir müze oluşturulmuş. Tarihi eserlerimize sahip çıkılması açısından önemli bir farkındalık oluşturan müze, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü’nün hemen yanında yer almaktadır.

Müzenin 2. Katında Batı Anadolu’nun coğrafik açıdan en bakir, arkeolojik açıdan en zengin alanlarından biri olan LATMOS’u tanıtan panolar yer almaktadır. Latmos dağlarında 30 yıl çalışmalar yürüten Alman arkeolog Dr. Anneliese PESCHLOW tarafından yurt dışında yaptırılarak Türkiye’ye getirilen panolar İstanbul, Ankara ve Muğla Müzelerinde sergilenmiş ve kalıcı olarak Muğla Sıtkı KOÇMAN Üniversitesi Kopya Heykeltraşlık Eserleri Müzesi’ne konmuştur. Latmos’la hemen her türlü bilginin yer aldığı panolar gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar