Aydın Mekatronik Otomotiv Filtre Bakımı İçin Uyarıyor

  • Aydın Gazete
  • 14 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Bosch Car Service Mekatronik Otomotiv Aydın yetkilisi Sedat Tokdemir sürücüleri otomobil filtre bakımlarını zamanında yaptırmaları konusunda uyardı. Filtre bakımını zamanında yapmamanın aracın bir çok hayati parçasında onarılmaz zararlara sebep olabileceğini vurgulayan Tokdemir’in açıklamaları şöyle;

Motorun muhafızları filtreler

Bosch Car Service’de bizim bu konuda hiç şüphemiz yok: Bosch’un kaliteli filtreleri, aracınızın en değerli parçalarını korur. Enjeksiyon sistemi, motor ve yolcu bölmesinden kiri, aşınmış parçaları ve en küçük parçacıkları dahi uzak tutmada filtrelere güvenebilirsiniz. İşte bu yüzden servislerimizde her zaman her araç markasına ve modeline yönelik en yeni filtreler stoklarımızda hazır bulunur.

Tavsiyemiz: Düzenli filtre değişimi

Filtrelerin bir uzman tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve araç üreticisinin teknik değerleri uyarınca değiştirilmesi gerekir. Motor gücü kaybını ve yağın erken kirlenmesini önlemenin tek yolu budur. Ayrıca sürücü ve yolcuların sağlığını korumak için Bosch ürünü kabin filtreleri takılmasını tavsiye ederiz. Zararlı gazların güvenilir şekilde filtrelenmesini sağlamak için bunların da her 15.000 km’den sonra veya en az yılda bir kez değiştirilmesi gerekir.

Enjeksiyon sistemleri için vazgeçilmez koruma: Dizel filtresi

Dizel filtresinin temel amacı, enjeksiyon sistemi ve motoru yakıttaki parçacıklardan, sudan ve diğer artıklardan korumaktır. Dayanıklı keçe ve muhafaza malzemeleri, biyodizel kullanırken bile en uygun filtre ortamı ve su ayırma özelliklerinin tümü, Bosch’un dizel filtrelerini otomobiliniz için ideal çözüm sağlar.

Dizel filtresi tıkanırsa ne olur?

Güç kaybı ve hatta motorun durması

Daha düşük veya kesintili yakıt beslemesi

Yakıt pompasının bozuk çalışması ve hatta kısa devreler

Belirli motor bileşenlerinde dahili korozyon

Daha fazla aşınma

Benzin filtresi – en küçük parçacıklara karşı bile etkin koruma

En küçük parçacıklar bile otomobilinizin elektronik enjeksiyon sisteminde ve motorunda ciddi aşınmaya neden olabilir. En iyi şekilde çalışma ve uzun bir bileşen kullanım ömrü sağlamak için Bosch benzin filtreleri, boyut açısından bir milimetrenin binde birinden küçük kirleri bile yakıttan temizler.

Benzin filtresi tıkanırsa ne olur?

Motor gücü kaybı

Daha düşük veya kesintili yakıt beslemesi

Yakıt pompasının bozuk çalışması ve hatta kısa devreler

Daha fazla aşınma

Motorunuzun pürüzsüz çalışmaya devam etmesi için yağ filtresi

Motoru, motor yağındaki kirlere karşı korumak için bir yağ filtresi şarttır. Kısa seyahatler ve dur-kalk trafik, önemli bir gerilim kaynağıdır. Sık soğuk marş, daha fazla yoğuşmaya ve karışımda aşırı yakıt olmasına neden olur. Sonuç: Yanmamış hidrokarbonlar ve yoğuşma, yağın içine sızar. Bunlar da yüksek motor sıcaklıklarında buharlaşarak yağın yağlama özelliklerini daha da azaltır. Önerilen bakım aralıkları arasında bu tip şeyleri düşünmenize gerek kalmaması için Bosch’un üstün kaliteli yağ filtrelerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yağ filtreniz tıkanırsa ne olur?

Erken motor aşınması ve hasarı

Motor gücünün azalması

Daha fazla yağ tüketimi

Yağ kaçağı

Hava filtresi – her türden kir parçacığına karşı çözüm

Sürüş sırasında motoru soğutmak ve doğru yakıt karışımını elde etmek için sürekli hava çekilir. Hava filtresinin amacı, kir parçacıklarına ve buna bağlı olarak erken aşınmaya karşı motorun etkin şekilde korunmasını sağlamaktır. Aynı zamanda gürültü seviyesini de azaltır. Filtre kaçağı ve gözeneklilik, ölçülmemiş havanın emme kanalına girmesine neden olur. Bosch hava filtrelerinde özellikle zor aşınan poliüretan bir keçe vardır; bu keçe, muhafaza şekline hassas olarak uyarlanmıştır, her türlü eşitsizliği dengeler ve tüm filtre kullanım ömrü boyunca esnekliğini ve yumuşaklığını korur.

Hava filtresi tıkanırsa ne olur?

Kötü yakıt/hava karışımı hazırlığı

Motor gücünün azalması ve kirletici emisyonların artması

Daha yüksek yakıt tüketimi

Parçacıklar kaynaklı daha fazla aşınma

Marş sorunları


Kabin filtresi – bir nefes temiz hava


Sürüş sırasında her an hoş bir atmosfer sağlamak için temiz havanın içeri çekilmesinden önce polen toz ve kirleticilerin giderilmesi gerekir. Bosch’un kabin filtreleri sadece sağlığınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda otomobilinizdeki klima sistemini de korur. Aktif karbon kabin filtreleri, kötü kokulara ve zararlı gazlara karşı ek koruma sağlar. Kullanılan malzeme, havayı dışarıda tutarak doğal hindistan cevizi kabuklarının kuru damıtılması ile elde edilmiştir. Petek yapıyı oluşturmak için gereken buhar, 800 °C’ye varan bir sıcaklıkta ısıtılır. Sonucunda 1 gram aktif karbonun dahili yüzey alanı, yaklaşık 1.000 m2 olur bu da kabaca bir futbol sahasına karşılık gelir.

Bosch’tan kabin filtreleri – her şeyi temiz tutmak için:

Üç fiber katman, çekilen havayı filtreler

Kokular ve zararlı gazlar, aktif kömür tabaka tarafından etkin şekilde emilir

Elektrostatik şarj, akciğerlere girebilecek en küçük parçacıkların bile filtrelenerek dışarıda bırakılmasını sağlar

-40 ile +85 °C arasında güvenilir çalışma

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar