Sokak hayvanları için Bir Çözüm Olmalı

  • Aydın Gazete
  • 13 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Tennur Soydemir-M. Murat Işık-Murathan Sunak 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Feyzi Önder Konferans Salonu’nda sokak hayvanlarına karşı öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla “Bir Çözüm Olmalı” isimli konferans düzenlendi. 

Konferansın açılışında konuşan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Hüsnü Kayıkçıoğlu, sokak hayvanlarının doğaları gereği çoğaldığını ve bu anlamda insanların sokak hayvanlarına yaklaşırken onların da canlı olduklarının farkında olması gerektiğini belirtti.   İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortalama 150 bin sokak hayvanına baktığını söyleyen Doç. Dr. Kayıkçıoğlu, “Bu rakamın İzmir’de de artmasını umut ediyorum” diye konuştu.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında gerçekleştirilen, konferansa konuşmacı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’nden Veteriner Doktor Hande Özyoğurtçu Gültekin ve Aykut Elmas katıldı.

NE YAZIK Kİ SEVGİ VEREMİYORUZ

İzmir’de bulunan hayvan barınakları ve poliklinikleri hakkında bilgiler veren  Vet. Dr. Gültekin, yardıma muhtaç sokak hayvanlarını işaret ederek “Ne yazık ki ülkemizde trafik kazası sonucu ciddi yaralanmalar yaşayan birçok sokak hayvanı mevcut. Hiç durmaksızın, mesai saati gözetmeksizin acil ekibimiz İzmir’de hizmet veriyor. Buna rağmen çok daha fazla ortopedi operasyonu yapmamız gerekiyor” dedi. 

Pitbull, dogo argentino gibi bazı yasaklı köpek ırklarının hukuki durumundan bahseden   Vet. Dr. Gültekin, “Bu ırklara ilçe belediyeleri tarafından el koyuluyor. Biz onlara bakıyoruz, besliyoruz ama ne yazık ki sevgi veremiyoruz. Bu hayvanlar burada bir nevi ölmeyi bekliyor” diye konuştu.  Kliniklerde yapılan müdahalelerden bahseden Gültekin, fazla doğum yapmış ve kısırlaştırılmamış sokak hayvanlarının da bu kliniklerde kısırlaştırıldığını vurgulayarak; ayda ortalama 250 kedinin kısırlaştırıldığının altını çizdi.

EN BÜYÜK İYİLİK KISIRLAŞTIRMAK

Binin üzerinde öğrenciye hayvan sevgisi ve onları korumayı aşılamak için çeşitli eğitim ve seminerler düzenlemesinde rol alan Gültekin, sokak hayvanları için su odaları kurduklarını, onları beslediklerini ve sahiplendirme etkinlikleri yaptıklarını açıkladı. Tüm hayvanların eş zamanlı olarak kısırlaştırılamadığı için sokaktaki hayvan sayısının azaltılamadığının altını çizen Vet. Dr. Gültekin, “Sokak hayvanına yapabileceğiniz en büyük iyilik, onu alıp en yakın veteriner kliniğine götürüp kısırlaştırmak olacaktır” dedi.

Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğrencisi ve aynı zamanda Sosyal Medya Fenomeni Aykut Elmas’ın konferans için hazırladığı videolarla renklendirdiği etkinlik, katılımcılara verilen hediyelerle sona erdi. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar