Yöndem: Statlar ekonomiye büyük katkı sunacak

  • Aydın Gazete
  • 10 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

İzmir futbolunun tesisleşmesi için ardı ardına yaşanan olumlu gelişmeler ve devletin zirvesinin İzmir’de yapılması planlanan 3 stadyum konusunda kararlı tutumu, İzmir iş dünyasını da umutlandırdı. İzmir’de futbolun çıkış noktası konumundaki Karşıyaka, Göztepe ve Alsancak’a inşa edilecek yeni statların haftanın bir günü 90 dakika değil, 7 gün 24 saat şehrin ticari hayatına hizmet edeceğini belirten Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Zeki Yöndem, statların daralan ekonomiye de ilaç olacağını belirterek “Havaya tek bir taş atacağız. Hem futbolumuz kurtulacak hem de bu bölgelerdeki ticari yaşam canlanacak” diye konuştu. 

İzmir ekonomisine doping

İzmir’in her iki yakasına ve Alsancak’a yapılması planlanan stadyumlar hizmete girdiği zaman şehrin ekonomisine de ciddi katkı sağlayacağını belirten Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Zeki Yöndem “Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin, Göztepe Stadı için yapılan imar planı değişikliğine askı süresinin son gününde itiraz etmesi kuşkusuz hepimizi endişelendirdi. Fakat tüm bu sorunları aşacak kararlılık içerisinde görüyorum kurumlarımızı. Geçtiğimiz gün Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın beyanatı da bu noktada değer taşıyor. Sayın Bakan, Alsancak Stadı için ihale zamanının 28 Nisan olduğunu bir kez daha tekrarladı. Kılıç ayrıca Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statlarının 400 gün içinde tamamlanması yönünde devletimizin kararlı tutumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bu dakikadan itibaren statlarımızın önüne çıkan her türlü engel de bu kararlı tutum sayesinde aşılacaktır” diye konuştu.

7/24 yaşayan tesis

Şehrin en önemli eksikleri olan stadyumlar konusunda atılan adımları sevinçle ve merakla takip ettiklerini belirten Yöndem “Sadece 90 dakika maç yapılan beton yığını olarak değil, 7 gün 24 saat yaşayan bir spor tesisi olarak inşa edilecek olan stadyumlarda, insanların haftanın her günü zaman geçirebilecekleri sosyal tesisler, alışveriş merkezleri ve restoranlar da yer alacak. Buralardan gelecek olan kira gelirlerinin de kulüplere kalmasıyla takımlarımıza ciddi bir maddi kaynak yaratmış olacağız. Tesisleşmeyle birlikte gelecek olan sportif başarılar, şehir ekonomisine ciddi gelir sağlayacaktır. Üç büyükler olarak tanımlanan takımların ve taraftarlarının maç için şehrimize gelmesi; otellerin, taksilerin, esnafın, alışveriş merkezlerinin, restoranların para kazanması demektir. Ulusal basının gözünü İzmir’e çevirmesi de şehrin gelişimi açısından büyük bir değer olacaktır hiç şüphesiz” dedi.

İzmirliler heyecanlı

Ülkenin üçüncü büyük şehri olan İzmir’in köklü takımları, tarihlerine yakışan modern stadyumları fazlasıyla hakettiğini belirten Yöndem sözlerini şöyle sürdürdü:“Beni sevindiren diğer nokta ise statların ‘yaşayan stat’ konseptinde hizmete girecek olması. İnşa edilecek olan stadyumların alt katlarının dükkan olması ve ticari bir takım faaliyetler yürütmesi statları aynı zamanda bir cazibe merkezine çevireceği gibi maç olmadığı günlerde de statların kullanılacağını göstermekte. İstanbul, Eskişehir, Antalya, Mersin, Gaziantep, Samsun, Sivas gibi şehirlere yapılan statları gördükçe içimizi daha fazla yaralarken, stadyum konusunda yaşanan gelişmeler her şeyden önce bir İzmirli olarak beni oldukça fazla heyecanlandırıyor. Ve statların yapımından sonra şehir ekonomisine sunacağı katkılar ise bir işadamı olarak beni ümitlendiriyor. Umarım artık statlarımız verilen tarihlerde açılır ve şehrimiz sportif ve ekonomik açıdan ciddi bir adım daha atar. Bu şehir bunu fazlasıyla hakediyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar