İzmir’de Şubat Ayında 638 Milyon Dolar İhracat Yapıldı

  • Aydın Gazete
  • 3 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Simbarashe Njovu- Tennur Soydemir

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; Ege Bölgesi’nde Şubat ayında gerçekleşen ihracatın yüzde 59,3’ü İzmirli firmalar tarafından yapıldı.

İZMİR’DEN EN FAZLA ALMANYA’YA İHRACAT YAPILDI

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre İzmir’den Almanya’ya yapılan ihracat 2017 yılı Şubat ayında 83 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla ABD (49 milyon dolar), İngiltere (44 milyon dolar) ve İtalya (43 milyon dolar) takip etti.

İzmir’e Rusya’dan yapılan ithalat, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22 oranında artarak 72 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Almanya (67 milyon dolar) ve ABD (58 milyon dolar) izledi. ABD’den yapılan ithalat, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 103 oranında arttı.

2017 yılı Şubat ayında İzmir’de en çok ihraç edilen ” Örme giyim eşyası ve aksesuarı ” (58 milyon dolar) fasılını “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler” (53 milyon dolar), “Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı” (42 milyon dolar) ihracatı takip etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar