Hayat Bir Tasarımdır: Bil, Doy, Söyle

  • Aydın Gazete
  • 2 Nisan 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde kurum içi eğitimler devam ediyor 

*Doç. Dr. Bilge; “İletişim yanındaki insanın adını bilmek değil, onun duygu ve ruh halini bilebilmektir” dedi.

* Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “İnsan ruh, zihin ve beden olarak üç halden oluşuyor. Eğer bunlar bir bütünlük içinde çalışırsa hayattan zevk alan, kendini ifade edebilen, yaşamsal doyuma ulaşan bir insandan söz edebiliriz” dedi.

Ufuk Türk- Mustafa Demiryürek

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde  “Hayat Bir Tasarımdır: Bil, Doy, Söyle” başlıklı “Ruhsal Gelişim” konulu eğitim gerçekleştirildi.

Eğitim, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve  Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri  Doç. Dr. Ayşegül Bilge, Doç. Dr. Esra Engin ve Doç. Dr. Şeyda Dülgerler tarafından verildi.

OLGUNLAŞMAK ÖZ FARKINDALIK İLE BAŞLAR

Kişinin  her şeyden önce kişisel farkındalığını sağlaması gerektiğini, olgunlaşmanın kendine soru sormak ve sorumluluk almakla sağlanacağını belirten  Doç. Dr. Esra Engin, “Sosyal farkındalık çok önemli bir kavram. Bunun gelişmesi için herkesin kendi iç dünyasına yönelmesi ve kendine ‘ben ne yapıyorum, ne istiyorum’ diye sorular yöneltmesi gerekiyor. Böylelikle  iletişim kurduğumuz insanların duygu ve düşüncelerini daha rahat anlayabiliriz. Önyargısız bir iletişimin genel kuralı budur” dedi.

SÜREÇ ODAKLI YAŞAMAK GEREKİYOR

Her şeyin başında ruhu doyurmak gerektiğini böylelikle yaşamdan alınan doyumun arttırılacağını belirten Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “İnsan ruh, zihin ve beden olarak üç halden oluşuyor. Eğer bunlar bir bütünlük içinde çalışırsa hayattan zevk alan, kendini ifade edebilen, yaşamsal doyuma ulaşan bir insandan söz edebiliriz. Sonuç odaklı değil süreç odaklı yaşamamız ve olayları bu yönüyle ele almamız şart” diye konuştu.

İLETİŞİM, DUYGU VE RUH HALİNİ BİLEBİLMEKTİR

Doç. Dr. Ayşegül Bilge ise  insanın içinde tuttuğu şeylerin bir süre sonra depresyon ve bunalım olarak geri döndüğünü, bu problemin yaşanmaması için de iyi bir iletişimin bilinmesi gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Bilge; “İletişim yanındaki insanın adını bilmek değil, onun duygu ve ruh halini bilebilmektir. Aklımızdakileri söylemeliyiz. Bu iyi bir iletişim bilgisiyle yapılmalıdır.  Ne söylediğimiz değil nasıl söylediğimiz  önemlidir” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar