Sony, Profesyonel Ürünlerinde HDR Prodüksiyon Yeteneklerini Artırıyor

  • Aydın Gazete
  • 31 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Sony, tüm prodüksiyon türlerinde artan HDR içerik gereksinimini karşılamak için, profesyonel ürünlerinin çoğunda HDR yeteneklerini genişletiyor. Yeni geliştirmeler, yazılım ve ürün yazılımlarındaki güncellemelerle canlı kamera sistemleri, sunucular, monitörler ve video kameralar gibi ürünlerde HD HDR Canlı yayın ve Anında HDR iş akışı özelliklerini sunuyor.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), hareketli görüntülere daha fazla gerçekçilik katıyor ve çok daha sürükleyici bir izleme deneyimi sunuyor. Yayıncılar, canlı etkinlik prodüktörleri ve çevrimiçi içerik yaratıcıları, kendilerine özgü HDR prodüksiyon gereksinimlerine sahip ve Sony HDR prodüksiyon yeteneklerinin artması çok çeşitli avantajlar sağlıyor.

HD HDR Canlı yayın

Sony, 4K HDR ve HD SDR’nin verimli ve eş zamanlı prodüksiyonuna yönelik güçlü bir sistem olan “SR Live for HDR” iş akışını sunduğu her yerde, filmler, TV dizileri ve canlı yayın için eksiksiz bir 4K HDR prodüksiyon sistemi ürün grubunu zaten sunuyor.

Temmuz 2016’da, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, BT.2100-0 sayılı ITU-R HDR-TV Önerisi’ni yayınladı. Bu standart, HDR görüntülerin prodüksiyonunda iki seçenek sunuyor: Bunlardan ilki Algısal Niceleme (PQ) ve Hibrit Log-Gama (HLG), diğeriyse HDR yayının daha fazla kabul görmesine giden yolun açılması.

Aynı zamanda birçok müşteri, özellikle HD’den 4K Ultra HD’ye geçmenin zaman gerektirdiği durumlarda, Yüksek Çözünürlüklü (HD) içeriği HDR olarak üretmek istiyor.

Sony, bu ihtiyacı karşılamak için, artık birçok alanda yayıncılar için HD HDR özellikli bir çözüm sağlıyor:

İş Akışı

SR Live for HDR, 4K HDR ile aynı yöntemle, HD HDR ve HD SDR’nin HD HDR tabanlı eş zamanlı prodüksiyonunu destekleyebiliyor. SR Live for HDR iş akışında, kameranın çıkış sinyali prodüksiyon süreçleri için bir ara format olarak [S-Log3, BT.2020, HD HDR] formatına dönüştürülüyor.

Görüntü üretildikten sonra, standartlaştırılmış HLG veya PQ gibi, uygun bir HDR özellikli iletim formatına dönüştürmek için Sony HDRC-4000 HDR prodüksiyon dönüştürücü birimi gerekiyor. HDRC-4000, dahili AIR Eşleme (AIR, Sanatsal Amaçlı İşleme -Artistic Intent Rendering) gibi orijinal algoritmalar kullanarak, kullanılan iletim formatından bağımsız şekilde, S-Log3 prodüksiyonu sırasında belirlenen görüntü kalitesini ve renkleri doğru bir şekilde yeniden üretiyor.

“SR Live for HDR” prodüksiyon ortamı, çok çeşitli nesne türleri, cihazlar, formatlar ve sağlayıcılar içerme yeteneğine sahip. Görüntüler S-Log3 formatı kullanılarak üretilip dağıtım veya yayın için istenen formata dönüştürüldüğünden, sistem son derece yüksek kaliteli içerik sunma özelliğine sahiptir.

Alım – aşağıdaki sistem kameralarının tümü SR Live for HDR iş akışında S-Log3 ve BT.2020 formatını destekler ve bir ürün yazılımı güncellemesi ile HD HDR özelliğini ekler:

HDC-4800 kamera sistemi

HDC-4300 kamera sistemi

HDC-P43 kamera sistemi

HDC-2500’de, 4K bir HDR işlemci kartı olan HKCU-2040, görüntü sensöründen hem 4K hem de HD HDR yeteneği sunar.

Kayıt ve oynatma

PWS-4500 4K canlı sunucusu, v2.3 yazılım güncellemesi ile HD S-Log3, HD HLG ve 4K/HD PQ formatlarını destekler.

İzleme

BVM-E171 HD OLED ana monitörü, yeni bir HDR izleme lisansı (BVML-HE171) ile HDR’ı destekler. Lisans, prodüksiyon ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre, kullanıcılara HDR uygulama seçeneği sunar. Sony BVM-X300 ve PVM-X550, 4K’ya kadar her çözünürlükte HDR-ready özelliğe halihazırda sahiptir ve HDR’ın BVM-E171’e eklenmesiyle, alanın kısıtlı olduğu yerlerde yeni kullanıcılara, naklen yayın araçları gibi, HD HDR görüntüleme özellikleri sağlanır.

Anında HDR İş Akışı

HDR içeriğe yönelik ihtiyaç artmaya devam ettikçe, kurumlar, etkinlikle ilgili içerikler üreten internet video platformları ve profesyoneller, HDR’ın sağladığı ek değere daha fazla ilgi gösteriyor. Görüntüleme ifadesinden ve içerik kalitesinden ödün vermeden, içeriği çabucak sunmaları gerekiyor. Sony artık, bu ihtiyacı karşılamak için, başlangıç seviyesindeki PXW-FS5 ve PXW-Z150 el tipi XDCAM video kameralarda HDR özelliği sunuyor. Bu kameraların her ikisi de HDR görüntü kalitesine ulaşırken, kolay dosya tabanlı iş akışları için HLG kayıt özelliği içeriyor. Bu kolay iş akışı, ek renk derecelendirmesine gerek kalmadan, HDR içeriğin çekilmesine, düzenlenmesine ve izlenmesine olanak sağlıyor.

Video kamera

Sony PXW-FS5 ve PXW-Z150, bir yazılım güncellemesi ile ek HDR yeteneklerine kavuşacak. FS5’te, S-Log3 formatının yanı sıra HLG de desteklenecek. HLG modu, yeni eklenen görüntü profili seçeneği üzerinden hızla ayarlanabilir. HLG modu, PXW-Z150’de de desteklenecek.

Görüntüleme aracı

Sony’nin gelişmiş medya yönetimi sunan görüntüleme ve kayıt aracı Catalyst BrowseCatalyst Browse, artık HLG formatını da destekleyerek izleyicilerin HDR içeriği kolayca görüntülemesine olanak sağlayacak.

Sony, yenilikçi fikirler, teknolojiler ve engin sektör deneyimi sayesinde tüm prodüksiyon türlerinde HDR ürün ve çözümlerini geliştirmeye devam ediyor.

HD HDR Canlı Yayın

HD HDR özelliği için HDC-4800 kamera sistemi ürün yazılımı yükseltmesi 2017 yazında çıkacak.

HD HDR özelliği için HDC-4300 kamera sistemi ürün yazılımı yükseltmesi 2017 ilkbaharında çıkacak.

HD HDR özelliği için HDC-P43 kamera sistemi ürün yazılımı yükseltmesi 2017 ilkbaharında çıkacak.

PWS-4500 için V2.3 yazılım güncellemesi Haziran 2017’de çıkacak.

HD HDR özelliğini destekleyecek BVM-E171 için BVML-HE171, HDR izleme lisansı ve BVM-E171’deki 1.1 yazılım güncellemesi Ağustos 2017’de çıkacak.

Anında HDR İş Akışı

PXW-FS5 V4.0 yazılım güncellemesi Temmuz 2017’de çıkacak.

PXW-Z150 V2.0 yazılım güncellemesi Temmuz 2017’de çıkacak.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar