İnternet üzerinden bilet alırken bunlara dikkat edin!

  • Aydın Gazete
  • 31 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

İnternet üzerinden bilet alırken bunlara dikkat edin!

Uçak bileti alırken birçok farklı yol deniyoruz. Örneğin Pegasus bileti alırken İnternet üzerinden, acentelerden, çağrı merkezlerinden ya da ofislerden bilet alıyoruz. Ama bilet alırken dikkat etmediğimiz gözümüzden kaçan şeyler olabiliyor.

Özellikle son yıllarda hava taşımacılığı sektörünün gelişmesi ile birlikte oldukça değere bindi. Otobüs biletleri, uçak biletleri nerdeyse tümüyle internet üzerinden satımlara döndü. Bunun yanında sırf bu işlemleri daha kolay hale getirebilmek için mobil uygulamalarda kullanılmaya başlandı. Başta birçok kişinin dikkatini çekmese de kullanım arttıkça güvenilirlikte bu oranda arttı. Uçak bileti almak eski günlere baktığımızda çok zor değil aksine çok kolay hale geldi. Bu sektörün büyümesiyle birlikte öğrenmemiz gereken bilgilerde arttı. Özellikler kart bilgilerimizi, kişisel bilgilerimizi girdiğimiz internet sisteminin %100 güvenli olduğunu düşünmek yanlış olur. Eksileri ve artılarını göz önüne aldığımızda elbette kullanıma göre artıları fazla ama risk durumları ile karşı karşıya kalmak kötü olurdu. Eğer Borajet uçak bileti alacaksınız öncelikle araştırmanızı güzel yapmalısınız. Her açıdan kontrol ederek sağlam bir bilgi edinmelisiniz. Ortalama 100-150 lirası olan bir bilet 500 lira olarak size görünüyorsa bir gariplik olabilir. Ya da çok fazla uçuş kullanan bir yolcusunuz ve sefer saatleri alışılmışın dışında karşınıza çıkıyor o halde iki kere kontrol edin hatta çağrı merkezinden gerekirse teyit ettirin.

İnternet üzerinden kullanımların artması sahte sitelerin kurulmasını da beraberinde getirdi. Her ne kadar bu oluşumların önüne geçilmeye çalışılsa da sürekli olarak yenisi geldiği için devamını sürdürmekte. Sistemler sürekli yenilenmek ve güvenilirlik için yeni önlemler alınmak zorunda diyebiliriz.

Eğer internet üzerinden uçak bileti alıyorsanız öncelikle sitenin güvenilirliğinden emin olun. Google, Yandex gibi arama motorları size daha güvenilir siteleri sunmak için sürekli yazılımlar oluşturuyorlar. Ayrıca emniyet güçleri de internet üzerinden zararlı olabilecek sitelere sürekli olarak müdahale gerçekleştiriyorlar. Ama maalesef her şey onlar bitmiyor, sorumluluğun büyük bir kısmının bizde olduğunu bilmeliyiz. İnternet sayfamızın güvenilirliği aşamasını geçtikten sonra banka bireysel işlemlerini öğrenmelisiniz. Bu önemli bir adım. Çünkü THY bileti olsun diğer alış verişleriniz olsun kredi kartı ya da banka kartının dışında sanal kart kullanabilirsiniz. Sanal kart, normal kartınıza bağlı olarak otomatik olarak farklı numaralandırılır bu yüzden normal kartınızla bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Ayrıca bireysel banka kullanımı ile birlikte kartın limit değişiklikleri, internet alışverişlerinin nasıl olacağı ile ilgili de işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Sayfa üzerinde bir gariplik varsa görmezden gelmeyin. Dikkatinizi çeken ya da alışılmışın dışında bir şey görebilirsiniz. Bunun için firma ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Çoğu web sitesinin iletişim bilgileri bulunmaktadır. Bu iletişim bilgileriyle kurucuya ulaşarak doğru bilgi edinebilirsiz. Bazen sistemsel hatalar oluşabilir bu sebeple öncelikle siteyle görüşmekte yarar vardır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar