Algı Yönetimi Nedir?

  • Aydın Gazete
  • 29 Mart 2017
  • 0

Algı Yönetimi


Algı kelime anlamı olarak algı; iletişimde kaynağın iletiyi gönderme biçimine bağlı olarak alıcının yorumlama durumuna denilebilir. Bu elbette kişisel bir durumdur, kişiler karakterlerine veya psikolojik durumlarına göre bu durumu değişken tiplerde değerlendirebilir, buna algı denir.


Algı Yönetimi algının yönetimi konusu askeri, siyasi veya ticari olarak değerlendirilebilir. Özellikle askeri amaçlarla ciddi anlamda algı yönetimi konusuna önem veren ülkeler olduğu gibi siyasi alanda da algı yönetimi adeta bir araç olmuş durumdadır.


Neden Algı Yönetimi Kullanılır?


Nihai gaye insanlara doğru bilgiyi vermek değil, verilmesi istenen bilgiyi vermektir. Propaganda olarak da adlandırmak mümkündür. Bu bir ürünü sattırmak için reklam olabileceği gibi geniş kitleleri siyasi amaçlar için harekete geçirme olabilir. Her şeyden öte iletişim kanalı çoğunla tek yönlüdür. (asenkron)


Algı yönetimi konusuna ilginç bir bakış açısı sunan, Amerika’nın Irak’ı işgali sırasında kullandığı yöntemlerden, Halkla ilişkilerin babası Edward Bernays ‘ a kadar ilginç örnekler veren “Emaneti Müdaafada Naip Yaklaşımı” adlı makale zihin mimarlarının nasıl çalıştığına dair çarpıcı örnekler vermektedir.


(http://www.emny.net/emaneti-mudaafada-naip-yaklasimi/)

Yazar: Sedat Marmaracı

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar