İKÇÜ Göz Dolduruyor

  • Aydın Gazete
  • 25 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

DÜS’DE İKÇÜ İMZASI

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin KARADAĞ ve Prof. Dr. Cemil YÜCEL, üniversitelerin akademik teşvik puanlarını esas alan kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Devlet üniversiteleri ve fakülteleri sıralamasını (DÜS) akademik teşvik puanları üzerinden yapan iki akademisyen, Türk üniversite sistemine farklı bir veri kaynağı sağladı. Araştırma aynı zamanda, devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanlarının, akademik anlamda ne düzeyde aktif olduklarını yansıtması açısından da oldukça önemli bir veri.

İKÇÜ MMF BİR NUMARA

Devlet üniversiteleri genel sıralamasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ilk 20’ye girmeyi başardı. Ege Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün ardından 19. sırada yer alan İKÇÜ, bir diğer İzmirli Üniversite olan 9 Eylül’ü çok gerilerde bıraktı. Bu genel sıralamada Ege Üniversitesi birinci, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü dördüncü, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 19’uncu,  Dokuz Eylül Üniversitesi ise 60. sırada yer aldı. 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri sıralamasında ise İKÇÜ listeye 8. sıradan girdi. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi,  fakülteler bazında da yine kendini gösterdi. Mühendislik Mimarlık Fakülteleri sıralamasının birincisi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi oldu.

Diş Hekimliği Fakülteleri sıralamasında 7’ye yerleşen İKÇÜ,  9. sırada yer alan Ege Üniversitesi’ni geride bırakarak, İzmir’in devlet üniversiteleri arasında ilk sıraya oturdu. Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler DTCF Fakülteleri sıralamasında ilk 10’a girmeyi başaran İKÇÜ 9. sırada yer aldı. Ege Üniversitesi aynı listeye 6’ncı, Dokuz Eylül ise 11. sıradan girebildi. Orman Fakülteleri sıralamasında 5. sıraya yerleşen İKÇÜ, Karadeniz Teknik ve İstanbul Üniversitesi gibi köklü eğitim kurumlarını bile geride bıraktı. Su Ürünleri Fakülteleri arasında 12. sırayı alan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Turizm Fakülteleri ve Turizm Yüksek Okulları sıralamasında 15. sırada yer aldı. Çalışmada, tam puan performans gösteren toplam öğretim üyesi oranlarına göre ilk 40 üniversite de sıralandı.  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi sıralamaya 27. olarak girerken, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül’ü takip eden 3. İzmir üniversitesi oldu. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde 2016 yılında yapmış oldukları akademik faaliyetlerle akademik teşviğe hak kazanan 100 öğretim üyesi, üniversitede geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir törenle ödüllendirilmişti.

İKÇÜ HER ALANDA VAR

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip AKHAN yaptığı açıklamada, bu verilerin oldukça önemli olduğunu ifade ederek; “ İzmir’in en genç devlet üniversitesi olarak Türkiye’nin köklü üniversiteleri ile yarışır hale gelmek bizim için büyük bir gurur kaynağı. 2010 yılında kurulan üniversitemiz, artık başarılarıyla her alanda varlığını göstermeye başladı. İKÇÜ yeni nesil üniversitesi olarak bilimin ışığında çalışmaya ve insanlık için üretmeye devam edecektir. Üniversitemizin bilim dünyasında bir adım daha öne çıkmasında emeği geçen bütün öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum. Farklı fikirlerin sesi olarak 12 bin öğrenciye hizmet veren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, milletimiz ve devletimiz için akademik çalışmalar üretmeye devam edecek” dedi.  

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar