Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye

  • Aydın Gazete
  • 24 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Mustafa KIRLANGIÇ “Tüberküloz Dünya için önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Türkiye’de tüberküloz hastası sayıları yıllar içerisinde düşüş göstermektedir. Hasta sayısının azalmasında ilaca dirençli vakalar da dahil tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan bütün ilaçların Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara ulaştırılması etkili olmaktadır. “dedi.

Sözlerine devam eden Kırlangıç, tedavi süreci en az 6 ay süren bu hastalıkta düzenli ve eksiksiz ilaç kullanımı büyük önem arz etmektedir. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmakta, ilaçlarını önerilen sürede eksiksiz şekilde kullanan hastalar yüzde yüze yakın oranda şifa bulmaktadır. Ülkemizde tüberküloz hastalarının tedavileri doğrudan gözetim altında uygulanmakta olup, sağlık personeli tarafından hastanın ilaçlarını günlük olarak alması sağlanmaktadır. Bu uygulama tedavi başarısını yükseltmektedir diye belirtti.

Bireyin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus, tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanmasıdır. Bu nedenle iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikayetleri olan vatandaşlarımızın tüberküloz açısından kontrollerinin yapılabilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir.    

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar