Halı Saha Meraklıları Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 22 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Özel Tınaztepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Efe Edem, uygunsuz yapılan spor aktivitelerinin kalbi yorabileceğini belirterek spora başlayacak kişilere kalp muayenesi önerisinde bulundu.

Halen dünyada meydana gelen ölümler arasında ilk sırayı kalp ve damar hastalıkları alırken yanlış ve ağır sporun neden olduğu kalp krizleri sayısı da artıyor. Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın en kolay yollarından biri olan egzersiz, doğru yapılmadığı zaman kalp krizine yol açabiliyor. 

Spor yapan veya spora yeni başlayacak kişilere önemli uyarılarda bulunan Özel Tınaztepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Efe Edem, “Kalp damar hastalığı olan veya şeker hastalığı, sigara tüketimi, obezite ya da hipertansiyon gibi risk faktörlerine sahip olan bireylerin spor programına başlamadan önce mutlaka bir kalp hastalıkları uzmanını ziyaret etmeleri gerekir” dedi.  Uzm. Dr. Edem, spora başlayacak kişilerde öncelikle risk faktörlerinin ve var olan hastalıkların kontrol altına alınması gerektiğini kaydetti.   

 TEMPOLU YÜRÜYÜŞ ÖNERİLİYOR 

Spor esnasında kalbin oksijen tüketiminin arttığını, kalp ritminin ve tansiyonun yükseldiğini söyleyen Uzm. Dr. Edem, “Eğer kalpte altta yatan bir hastalık varsa kalp bunu kaldıramayabilir ve kalp krizi oluşabilir. Bu nedenle özellikle spora yeni başlayan bireylerde uzun ve tempolu yürüyüşleri öneriyoruz. İdeal olan egzersiz sıklığı ise haftada 5 gün 10-30 dakikalık yürüyüşler olacaktır. Özellikle bu hayat tarzı değişikliği karbonhidrat ve yağdan fakir Akdeniz diyeti ile birleştirildiğinde kalp damar sağlığımızı koruma açısından önemli bir adım atılmış olunacaktır” dedi.

 HALI SAHA MAÇLARINA DİKKAT

Her ne kondisyonda olursa olsun amatör olarak spor yapan kişilerin ağır yemek sonrası egzersiz yapmaktan, ağır rekabet içeren yarışmalı sporlardan ve vücudu gereğinden fazla yoracak aktivitelerden uzak durması gerektiğini bildiren Uzm. Dr. Edem, “Toplumda sık görülen ve sağlık problemine yol açan sakıncalı olaylardan biri arkadaş ortamlarında ayda 1-2 defa yapılan yükleme tarzı halı saha maçlarıdır. Özellikle sigara içen ve obez olan bireylerde bu 60 dakikalık yüklenmeler kalp damarlarındaki stabil olan plakların yırtılıp kalp krizi oluşturmasına zemin hazırlamaktadır. Bu gibi bolus şeklinde olan yorucu aktivitelerden uzak durmak gerekir. Belirli bir kondisyon seviyesine ulaştıktan sonra bu tip yarışmalı aktivitelerin yapılması kalp ve damar sağlığımız açısından daha dengelidir” şeklinde konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar