ATB Bakandan Söz Aldı

  • Aydın Gazete
  • 21 Mart 2017
  • 0

16 Nisan’da gerçekleşecek olan referamdum çalışmaları öncesinde geçtiğimiz Cumartesi günü Aydın iline ziyarette bulunan T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katıldığı programa  Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ülgen, Meclis Üyeleri Ali Çevik, Rıza Uyar ve Erkan Aslan katılım sağlamıştı.  

 

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, “Aydın Ticaret Borsası olarak kurumlarını  ilgilendiren Lisanslı Depoculuk ve Gümrük Birliği Anlaşmasının revize edilmesi gerektiği konularında, T.C. Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçiye taleplerimizi ilettik.” 

T.C. Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Aydın Ticaret Borsası olarak talep edilen konular hakkında açıklama yapan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı;  1995 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması ile Tarım ürünlerimizin ihracı konusunda aleyhimize olan bazı maddeler bulunmaktadır. Bugün Türkiye’nin dökme zeytinyağı ihraacatı yapmak zorunda kalmasının en önemli nedeni Gümrük Birliği anlaşmasıdır. Bugün AB ülkelerine markalı zeytinyağı ihraç edersek kg.’da 1.3 Euro vergi vermek ya da karşılığında domates veya kırmızı et ithal etmek zorundayız. Bu durum sektörün önünü tıkayan en önemli etkenlerden biridir. Bir diğer önemli talebimiz ise Lisanslı Depoculuk hakkında olmuştur. Lisanslı depoculuk sistemi, tarımsal ürünlerde belli bir standartta, sigortalı ve sağlıklı biçimde koruma ve pazarlamaya olanak sağlayarak, ürünlerin kalite ve gerçek değerleri ölçütünde fiyatlandırma yapabilmeye imkan sunmaktadır.

Lisanslı depoculukla nakliye maliyetleri ve ürün kaybının azaltılması, ürün ticaretinin kayıt altına alınması, ürününü hasat dönemi sonrasında satmak isteyen üreticiye depo sağlanarak, üreticinin ihtiyacı olduğu dönemde ürününün değerlendirmesine imkan sunularak, piyasadaki mamul arzının daha uzun bir döneme yayılmasını sağlanmaktadır. Lisanslı depoculuk sistemi sayesinde, üreticiler depo kurma masraflarından kurtularak en yakın lisanslı depoyu kullanabilmekte; üretici ürününü dar bir piyasada değil, elektronik ortamda ürün senedinin işlem gördüğü borsada pazarlama ve çok sayıda alıcı ile bir araya gelme, daha yüksek gelir elde etme olanağına kavuşmaktadır.

İncir, kestane, zeytin, zeytinyağı, pamuk gibi pek çok yerel zenginliklerimizin İlimizde de benzer şekilde lisanslı depolarda değerlendirilmesi Borsamız açısından önem teşkil etmektedir.  ifadelerine yer vererek sözlerine şu şekilde devam etti. “Sayın Bakanımız taleplerimiz neticesinde Lisanlı Depoculuğun stratejik yatırımlar kapsamına alındığını, 5. Bölge teşviklerinden yararlanılacağını ve Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi konusunda çok ciddi çalışmaların yapıldığını ifade ederek bizlere müjde vermiştir. T.C. Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’ye Borsamızı ilgilendiren konular hakkında verdiği müjdelerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum.”ifadelerine yer verdi. 

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar