Türkiye’nin İhracattaki Gururu Ege

  • Aydın Gazete
  • 11 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ege İhracatıyla Yüz Güldürüyor


EGİAD’lı iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, Ege Bölgesi’nin Türkiye ihracatındaki payının büyük olduğunu belirterek, aralık ayını 923 milyon 270 bin 290 dolar ihracatla kapatan bölgenin, 2016 yılındaki ihracatının 10 milyar 908 milyon 753 bin dolar ile geçen yıla oranla artışta olduğunu kaydederek, “EİB’nin kayda aldığı ihracat 2016 yılında yüzde 4 artış gösterdi. 2016 yılında Türkiye’nin ihracatı ise yüzde 1.2’lik azalışla 142 milyar 138 milyon dolar olmuştu. Ege Bölgesi ihracatıyla Türkiye’nin yüzü gülen bölgelerinden biri. 2016 yılında, ihracatta sanayi ürünleri 5 milyar 748 milyon 607 bin dolarlık ihracatla büyük dilimi alırken, tarım ürünleri ihracatı ise yüzde 9’luk yükselişle 4 milyar 397 milyon dolara çıktı. Bu rakamlar bizler için sevindirici. Küresel ekonomik durgunluk, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi, döviz kurlarındaki oynaklığa rağmen Ege Bölgesi’nin yukarı bir ivme yakalaması mutluluk verici. Ekonomistlerin uyarılarına ve belirsizliklere rağmen, 2017 yılına büyük umutlarla girdik. Ancak 2017 bizim umutlarımıza rağmen, belirsizlikleri ve herşeyin beklenebileceği bir yıl da aynı zamanda. O nedenle 2016 yılı ihracat rakamlarımızı yakalamak bile başarı olabilir. EGİAD’lı iş dünyası olarak her zaman katma değerli ürün ihracatına, ar-ge, inovasyon ve tasarım projelerine ağırlık verdik. 2017 yılında da aynı bakış açısının altını çizerek, üye firmalarımızın bu konuya ağırlık vermelerini destekleyeceğiz. Gelişen ihracat kültürünün ülke ekonomisine olumlu yansımalarını göreceğiz.” dedi.

Türk Eximbank ihracatçının vazgeçilmez bankasıdır

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise, son yıllarda Türkiye’nin finans sisteminin, özellikle sanayicilerin ve ihracatçıların vazgeçilmez bankası olduklarına dikkat çekerek, “Geçen yıl Türkiye ihracatının yüzde 23’üne destek verdik. Bu rakamı 2017’de yüzde 26’ya çıkarmayı hedefliyoruz. Büyümeye, daha fazla finanse etmeye devam edeceğiz. Türkiye’de yerli yabancı toplam 52 banka arasında 11. büyük bankası konumunda. Türkiye’de verilen ihracat kredilerinin yüzde 44’ünü Türk Eximbank veriyor. İhracat kredilerinde birinciyiz. Türkiye’de 65 bin ihracatçımız var. Biz aynı zamanda döviz kazandıran faaliyetleri de destekliyoruz. Bunlarla birlikte karşımızda 100 bin şirketimiz var. Bunların 7 bin 700’üyle çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki bu şirketlerin tamamıyla çalışalım. Dünyada ihracatçısına en fazla destek olan ülke Güney Kore’dir. Güney Kore kendi ihracatçısına yüzde 27,7 oranında destek veriyor. Biz yılsonu itibariyle onlara biraz daha yaklaşmış olacağız” dedi.

Kredi Garanti Fonu KGF hakkında da bilgi verilen toplantıda,  KGF’nin adı duyulan ancak çok da tanınmayan 25 yıllık çok ortaklı bir kefalet kurumu olduğu belirtildi. Başta KOBİ’ler olmak üzere finansmana erişimde sorunu olan işletmelere, kefalet, garanti desteği vererek finansmana ulaşmalarını kolaylaştırdıklarını ifade edildi. İhracatçılara finans desteği vermeye devam edeceklerini kaydeden Yıldırım, “Biz para vermiyoruz. Ama sizlere güveniyoruz. Sizin arkanızdayız, destekliyoruz. Bankalardan alacağınız krediler için arkanızda duruyoruz, destekliyoruz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar