Yaşamak İstiyorum

  • Aydın Gazete
  • 9 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Alin’s bünyesinde çalışan kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir farkındalık yaratmak istediler ve kolları sıvadılar. Yıllardır süregelen kadına şiddetin bir yansıması olarak 3. sayfa haberlerine olan alışıklığımız onları oldukça rahatsız ediyordu. Medyaya mal olamayan kadınlar tarihten kaybolup giderken, kadın cinayetleri her geçen gün artıyor, sıradanlaşıyordu. Amaçları kadının yaşadıkları ile tüm insanları yüzleştirmekti. Bu sebeple şiddet gören kadınlar ile diğerlerini nasıl yüzleştirebileceklerini düşünürken akıllarına ‘Korku Evi’ fikri geldi. 

Korku Evi nedir?

Korku evleri son dönemde gençlerin tercih ettiği, içerisinde korku öğeleri barındıran işletmeler… Gençler çeşitli bulmacaları çözerek içinden çıkmaya çalışıyorlar. Ortalama 1 saat süren oyunun sonunda korkuyu, eğlenceyi ve birlikte problem çözmenin heyecanını yaşıyorlar. 

Korku Evi ile anlaşarak senaryoyu değiştirdiler

Korku Evi No9 ile anlaşarak #yaşamakistiyorum adlı yeni bir senaryo oluşturdular. 2017 yılında hayatını kaybetmiş olan kadınlara adadıkları oyuna senaryoyu bilmeyen insanları davet ettiler. Oyuna giren insanlar bulmacaları çözüp evden çıkmaya çalıştı. Senaryonun kahramanı olan Elif’in mutluluk ile başlamış ancak felaket ile sonlanmış hikâyesini baştan sona dek yaşadılar. Sürekli stres altında olmanın nasıl bir duygu olduğunu, hayatların nasıl paramparça olabileceğini birebir yaşayarak ve hissederek gördüler.

Oyundan çıkan herkes Elif’in hikâyesinden çok etkilendi

Korku evinde yaşadıkları tecrübeyi anlatan oyuncular bir konuda hemfikirdi: İçerideki sadece bir kurgu. Oyuncular ile yapılan röportajda kadınlar yaşadıkları zorluklara değinirken, yaşamanın en temel hak olduğunu ve bu bilincin tüm insanlara yerleşmesi gerektiğini vurguladı. Çözümün ise karşılıklı anlayış, sanat ve sevgide olduğu sonucuna vardılar. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar