Borajet Pegasus İletişim

  • Aydın Gazete
  • 4 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Rezervasyon kodu ve bilet bilgileri hakkında

Hava yolu kullanımının artmasıyla birlikte düzenlenmesi gereken bilgilerin de arttığını görüyoruz. Hava yolu şirketleri arttı, yolcu sayısı arttı, hava limanları arttı. Karışıklıkların önüne geçilebilmesi için kodlama sistemine geçildi. Her hava yolu şirketinin hem ortak olarak hem de kendi içinde özel olarak kodlama sistemi vardır. Uçaklarda PNR (Passenger Name Record) olarak geçer. Bu yolcuların isim kaydının kısaltılmasıdır.

PNR nedir? Yolcu adının kaydı olarak geçse de halk arasında farklı şekilde tarifleri vardır. Rezervasyon kodu, rezervasyon numarası isimlerle de kullanılmaktadır. Bilet numarası ile karşılaştırılabilir. Bilet numarası ise biletinizin serisini belirten özel bir numaradır. Yolcu için kullanım amaçlarına bakacak olursak ikisi arasında bir fark bulunmamaktadır. Yolcular rezervasyon yaptıkları ya da aldıkları bilet için PNR ya da bilet numarası kullanarak işlem yapabilmektedir.

PNR ne işe yarar? Bu sorunun cevabını detaylı olarak Pegasus iletişim hattından öğrenebilrsiniz fakat bu soruyu biz yolcu gözünden açıklamayı daha uygun görüyoruz. Diğer türlü teknik bilgilere girmek çok anlamlı olmayacaktır. Bilet almış, rezervasyon yaptırmış, bilet değişikliği olmuş ya da iptal edilmiş biletler için bir kayıt numarası vardır. Bu numaralar/kodlar hava yolu şirketlerinde kayıtlı olarak tutulmaktadır. PNR numarası eğer rezervasyon halindeyse bileti almak için kolaylık sağlar, alınan bilet üzerinde iptal değişiklik gibi işlem yapılabilmesini kolaylaştırır, geçmiş tarihlerde yapılan uçuşların bir kaydı olduğu için resmi evraklarda kullanılabilir. PNR olmadan işlem yapabilmeniz için çağrı merkezleri ile ya da yetkili ofislerle görüşmeniz gerekmektedir. PNR numaranız ya da bilet numaranız yok ise biraz meşakkatli işlemlerden geçerek işlem yapabilmektesiniz. Çünkü firmalar aynı zamanda yolcu güvenliklerini ve gizliliklerini de korudukları için her bilgi sizinle kolaylıkla paylaşılmayacak ve işlemleriniz için güvenlik teyidinden geçmek durumunda kalacaksınız.

Bilet bilgilerinin kayıtlı tutulması önemlidir. Bunu kendi işlemlerinize ve sorumluluklarınıza sahip çıkmak olarak görebilirsiniz. Biletlerinizi Borajet iletişim hattından aldıktan sonra bilet bilgileriniz mail, mesaj gibi ortamlardan size gelmektedir. Bu bahsettiklerimiz daha çok internet ve mobil uygulama üzerinden yapılan işlemler için. Acenteler ise bilet alındıktan sonra yazıcıdan çıktı olarak bilet bilgilerinizi size vermektedir. Elinizde çıktı kağıdı olmasının hava limanında bir artısını muhtemelen görmeyeceksiniz. Bilgisayar tabanlı sistemler içerisinde bulunduğumuz için havalimanlarında kimlik, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanız gibi belgeler yeterli oluyor. Uçuşunuzun varlığını ve saatini yetkililer görebilirler.

Flypgs hava yollarında geçmişe yönelik bazı uçuşlarınızın bilgilerinin elinizde bulunmasının şu şekilde bir artısı olabilir; bir firmadan yıl içerisinde birkaç uçuş gerçekleştirdiniz daha sonra firmanın üyeliğini sağladınız. Geçmiş yaptığınız uçuşları da puan olarak ekleyebilirsiniz.  Ya da almış olduğunuz bilet üzerinde bebek, evcil hayvan, spor malzemeleri gibi eklemeler yapacaksınız, bunun için çağrı merkezini aradığınızda direkt PNR ile işlem yapabilirsiniz. Bazı özel durumlarda PNR olmadan işlem gerçekleştiremeyebilirsiniz. Yine de güzel bir seyahate engel oluşturmamak için böyle küçük bilgileri mailinizde ya da mesaj kutunuzda saklamanız iyi olacaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar