Öğrenmesi bir dakika, ustalaşması bir ömür süren oyun

  • Aydın Gazete
  • 1 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Ege Üniversitesi Go Topluluğu tarafından Bornova Belediyesi Gençlik Kolları Merkezi’nde “Go Turnuvası” düzenlendi. Turnuvaya katılım beklenenin üzerinde olurken, katılan oyuncular hem oyunu oynamanın hem de diğer oyuncularla sohbetin tadını çıkardı.

BİRİNCİ EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN

         Turnuvanın birincisi aynı zamanda Ege Üniversitesi Go Topluluğu Yönetin Kurulu Üyesi  Tuğkan Eren oldu. Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Eren, “Go 4 bin yıllık kökeni olan bir strateji oyunu. İki kişiyle oynanan bu oyunun amacı tahtada rakipten fazla yer elde etmek. Siyah ve beyaz taşlarla oynanan oyunun sonunda en çok alan sahibi olan taraf oyunu kazanır. Oyunda belirli iki kavram mevcut. Bunlar ölüm ve yaşam. Oyun son derece basit. Uzakdoğu kökenli bir oyun olduğu için Uzakdoğu felsefesine hayat veren olgulardan biri. Öğrenmesi bir dakika ustalaşması bir ömür süren oyun diye de tabir edilebilir. Satranç ve dama gibi benzer oyunlardan farkı matematiğin yanında görsel beceri de gerektirmesi.Mesela göze iyi gelen hamle iyidir” diye konuştu.

98 OYUNCU KATILDI

         Eren, “Ege Üniversitesi Go Topluluğu olarak 2012 yılında kurulduk. Kuruluşumuzdan bu yana çeşitli turnuvalara ev sahipliği yaptık. Bunların arasında Türkiye Go Şampiyonası ve İzmir Go Turnuvası. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz Ege Smyrna Turnuva’sını Bornova Belediyesinin katkılarıyla düzenledik. Ücretsiz katılımla gerçekleşen turnuvaya 98 oyuncu katıldı. Amacımız turnuvayı geleneksel hale getirmek.  Turnuva sayesinde yeni oyun takımlarımız oldu.  Türkiye’de düzenlenen turnuvalara katılarak Ege Üniversitesini temsil ediyoruz” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar