Gojy Berry Urlara Yetişecek

  • Aydın Gazete
  • 1 Mart 2017
  • Yorumlar Kapalı

Yüksek oranda antioksidan içeren katma değeri yüksek olan Goji Berry Bitkisinin üretimi ve kolay pazarlanması semineri Urla Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

Urla Belediyesi ve Urla Kent Konseyi işbirliği ile Goji Berry Yetiştiriciliği Uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Çalışkan tarafından düzenlenen seminere Urla Kent Konseyi Başkan Vekili Meltem Düzbastılar, Kent Konseyi üyeleri, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

MUTLULUK MEYVESİ

Ana vatanı Tibet olan bitkinin yetiştirilme koşullarından ve faydalarından bahseden Çalışkan; “Mutluluk meyvesi olarak tanınıyor. Çiçekten sofraya çok sağlıklı bir besin. Üretimi kolay. Aynı yılda meyve veriyor.  Eksi 37 dereceye kadar dayanan bir bitki. Bitkinin yalnızca meyvesi değil yaprağı, çiçeği, kabuğu ve tohumu da kullanılıyor. Urla bölgesine uygun gördüğümüz çeşidi güzellik ürünü olarak, dekor olarak, meyilli arazilerde toprak kaymasını engellemek için dahi kullanabilirsiniz” sözlerine yer verdi.

Çalışkan: “Gerçek Goji Berry ürününü yediğinizde ağzınızda kivi,  muz ve kiraz tadı veriyor. Fakat özü alınmış bir meyvede ise acı bir tat oluyor. Kuruluğu çekirdeksiz kuru üzüm kıvamında olmalı, elinize biraz yapışması gerekiyor. Rengi de kan kırmızısı olması gerekiyor ve çiğnediğiniz zaman ağzınıza çekirdek gelmeli” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar