AVM’lerin Cazibesi Bitti

  • Aydın Gazete
  • 26 Şubat 2017
  • Yorumlar Kapalı

Büyükşehirlerde AVM yapılaşmalarının zirveyi gördüğünü ve ülke genelinde 377 AVM’ye ulaşıldığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Önümüzdeki dönemde büyükşehirlerde AVM yapılaşması hız kesecek. Mevcut AVM’lerden bazıları ya yıkılacak ya da hastane ve benzeri amaçlı olarak kullanılmak üzere dönüşüme uğramaları artık kaçınılmaz. Bu arada TOKİ yaptığı kentleşmelerde mahalle konseptine dönüşümü hızlandırmalıdır” dedi.

AVM’LER PERAKENDECİ BULAMIYOR

Son aylarda dolardaki yükselişle beraber, perakendecilerin AVM’lerden çıkmaya başladığını da ifade eden Palandöken, “Perakendeciler yüksek kira ve masraflarından dolayı müşteri sayısındaki azalmadan dolayı yavaş yavaş AVM’lerden çıkıp cadde mağazacılığına yöneliyor. İleriye dönük kontratlar iptal edilmeye başlandı. Yeni tamamlanacak olan AVM’ler, mağazaları dolduracak perakendeci bulmakta zorlanıyor. Bu da gösteriyor ki artık AVM yapılaşmasının sonu geldi” diye konuştu.  

AVM’LERİN CAZİBESİ KALMADI

Amerika Birleşik Devletleri’nde son 10 yılda çok sayıda AVM’nin kapandığının altını çizen Palandöken, “Bundan 25-30 yıl önce Amerika’da açılan AVM’lerin çoğu bugün metruk bina olarak atıl duruyor. Bir kısmı hastane, okul, müze gibi amaçlarla kullanılmak üzere dönüşüme uğradı. Aynı şey bizde çok daha hızlı olmaya başladı. Artık AVM’lerin toplumun gözünde bir cazibesi kalmadı. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinde ticari alanların AVM konseptinde değil cadde mağazacılığına uygun olarak planlanması lazım. Aksi halde atıl ve verimsiz AVM’lerin sayısı daha da artar. Yani çok yüksek katlı binalar şehirlerin sületini bozuyor” şeklinde konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar