Çanakkale Zaferi ze Şehitler Didim’de Anıldı

  • Aydın Gazete
  • 17 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Saat 09:30’da başlayan kutlamalar ilk olarak Kent Meydanında yapıldı. Kent Meydanında yapılan Çelenk koyma törenine Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Garnizon Komutanı Deniz Yarbay M. Alper Köseoğlu, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, kamu kurum kuruluşların amirleri, siyasi parti ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Didim Şubesi üyeleri katıldı. Program öncesinde Kaymakam Yönden ile Garnizon Komutanı Gülseven Şehit yakınlarına ve Gazilere kırmızı karanfil verdi.

Kent Meydanında yapılan törenlerde ilk olarak Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu; daha sonra İstiklal Marşı okundu.

Çelenk koyma töreninin ardından Didim Ticaret Odası Aytaç-Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde Esra Karakaya Anadolu Lisesinin öncülüğünde anma programı düzenlendi. Anma programında ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşının okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Didim Garnizon Komutanı Deniz Yarbay Çetin Gülseven Çanakkale Zaferi gibi Zaferlerin Türk milletinin tarihinde çok fazla olduğunu belirterek Karada, Denizde ve havada elde edilen en görkemli zaferlerden biri olduğunu ifade etti. Gülseven sözlerini şöyle sürdürdü; “Acı haberi aldığında ‘vatan sağ olsun’ diyen Ana-Baba başka nerede görülebilir. Bu mukaddes topraklar şahadet şerbetini içmiş isimsiz kahramanlardan bizlere mirası; Şehitlerimizin ve Mustafa Kemal’in emanetini siz gençler sahip çıkacaksınız. Bu miras ilham kaynağınız olacak” dedi.

Şehit ailelerine de seslenen Yarbay Gülseven “İçiniz ve gönlünüz ferah olsun; dökülen kanın hesabı sorulmuştur ve sorulmaya da devam edilecektir. Birlikte el ele gönül gönüle olmaya devam edeceğiz. Sizlerin bizlerin mukaddes emanetlerisiniz” diyerek Şehit ailelerine metanet, Şehitlere rahmet dileyerek sözlerini tamamladı.

“ÖDÜLÜ ŞEHİT ANNESİ VERDİ”
Konuşmanın ardından Çanakkale Zaferi dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilere İlçe protokolü tarafından ödülleri verildi. Birinci olan öğrencilere ödüllerini Kaymakamı İskender Yönden’in davetiyle Akyeniköy’lü Şehit Soner Turan’ın annesi verdi.

“PROTOKOL GÖZYAŞLARINI TUTAMADI”
Ardından Okul öğrencileri tarafından hazırlanan “Çanakkale ruhu” temalı program sahneye koyuldu. Program esnasında kimi zaman İlçe protokolü ve vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. Yaklaşık yarım saat süren program ayakta alkışlandı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar