Bu Eczane Bebek Dostu

  • Aydın Gazete
  • 16 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Sağlık Bakanlığı Çocuk Ergen Daire Başkanlığı tarafından “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı doğrultusunda eğitime katılarak gerekli kriterleri sağlayan ilk Eczacı Zuhal Aksoy’a ait Coşkun Eczanesi’ne ’Bebek Dostu Eczane’ unvanı verildi.

Emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi konusunda eczacılara büyük görevler düştüğünü belirten Aydın Eczacılar Odası Başkanı Sefa Karaaslan, “Eczacıların bu konuda en büyük avantajı diğer sağlık personeliyle kıyaslandığında toplumsal olarak çok daha geniş kitlelere ulaşabilmeleridir. Annenin, hastaneden taburcu olduktan sonra emzirme ve bebeğinin uygun beslenmesi konularında rahatça ulaşıp danışabileceği “Bebek Dostu Eczaneler” ön plana çıkarılmalıdır. Bebek Dostu Eczaneler Programının hedef kitlesi öncelikle eczane eczacıları ve onların doğum öncesinde ve doğum sonrasında hizmet sunduğu annelerdir. Eczacılar tarafından annelere emzirmenin bütün bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişmesi açısından en uygun besini sağlamanın tek yolu olduğu ideal olan yaşamın ilk 6 ayında beslenmenin yalnızca emzirme yoluyla gerçekleştirilmesinin uygun olduğu 6. aydan sonra da tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaşına kadar emzirmenin sürdürülmesi konusunda mesajlar verilmelidir. Eczacılar, sadece mamaları raftan alıp vermek durumunda kalmayacak, eczacı olmanın sorumluluğu içinde halk sağlığını öne çıkararak, başvuranlara doğru bilgileri vererek anne ve bebeklerin sağlıklarına katkıda bulunacaklardır” dedi.

Efeler İlçesi’nde bulunan Coşkun Eczanesi’nin, “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Eczane” ünvanı plaketi, Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü, Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birim sorumlusu Dr. Muazzez Meydan tarafından Ezc.Zuhal Aksoy’a verildi. Ayrıca 21’inci Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz.Sefa Karaarslan tarafından çiçek takdim edildi. Törene Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz.Yüksel Şekerci ve Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanı Bebek Dostu Eğitimcisi Hemşire Kader Işık katıldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar