Önemli Proje Hayata Geçiyor

  • Aydın Gazete
  • 15 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kuşadası Belediyesi tarafından yürütülen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen “Tarihi Kuşadası Limanı ve Kültürel Rotalar Projesi” kapsamında, ÇEKÜL Vakfı Kültürel Rotalar Koordinatörü Esra Karataş’ın katılımıyla, kültür rotaları ve planlama süreci konulu eğitim ve atölye çalışması düzenlendi.

Kuşadası Belediyesi proje ekibi ile Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Ticaret Odası ve KODER, TURSAB, ADÜ Turizm Fakültesi, ADÜ Davutlar MYO Aşçılık Bölümü, EKODOSD, Yerel Tarih Araştırma Grubu, KEGEV ve KUFSAD temsilcilerinin katıldığı eğitimde, son yıllarda Türkiye’de turizm alanında önem kazanan kültür rotalarının kavramsal ve pratik boyutları ele alındı. 

Kuşadası Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen eğitim çalışmasında konuşan Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası Belediyesi tarafından GEKA’nın desteği ile yürütülen Tarihi Kuşadası Limanı ve Kültürel Rotalar Projesinin bölge turizmine hareketlilik getireceğini belirterek “Bu projeyi ÇEKÜL Vakfıyla birlikte yürütecek olmak bizler için çok önemli. Proje kapsamında tarihi iki evin restore edilmesini, ayrıca bölgemizin doğal tarihi ve kültürel değerlerinin turizme kazandırılması amacıyla Tarihi Kuşadası Liman’ından başlayan doğal ve kültürel rotalar oluşturulacak” dedi.

ÇEKÜL Koordinatörü Esra Karataş ise oluşturulacak rotada uygulanacak doğru stratejinin Kuşadası ve bölge turizmine büyük fayda sağlayacağını vurgulayarak “Kültür rotaları uygulandığı bölgelerde doğru stratejiyle bölge ekonomisine büyük fayda sağlamıştır. Bu tür projelerde en önem verdiğimiz unsur iletişim stratejisidir. Her projede olduğu gibi uygulama ve tanıtım bu projenin de en önemli unsurlarından biri olacak. Yerel halk ve yerel turizmcilerle koordineli çalışmak projenin tanıtımını hızlandıracaktır. Rota turizminde ilk işimiz hedef kitleyi belirlemek olmalı ve hedef kitlemize projeyi anlaşılır bir dilde anlatmalıyız” dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ise, Kuşadası merkezindeki zenginliklerin yer aldığı kısa süreli yürüyüş rotalarının yanı sıra çok zengin bir biyo çeşitliliği olan Milli Park, Kadı Kalesi, Kurşunlu Manastırı, Panionion gibi değerlerin ve Kirazlı, Caferli, Yaylaköy gibi köylerimizi kapsayan doğal ve kültürel tur rotalar oluşturulmasının ilçe turizminin sürdürülebilirliği ve alternatif turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

PROJE HAKKINDA

Kuşadası Belediyesi tarafından yürütülecek olan 24 aylık proje kapsamında Anıtlar Kurulu’ndan onaylı iki tarihi Kuşadası evinin inşaat ve tefrişat işleri yapılacak. Evlerin “Ege Mutfağı” adını taşıyan bir restorant ile “Türk Kahvesi” adını taşıyan bir kafeterya olarak hizmet vermesi ve bu özgün mekanların Kuşadası Limanı’na gelen turistler için Kervansaray, Kaleiçi, Güvercin Ada ve Yıldırım Caddesi üzerinde yer alan KUAKMER arasında bir köprü görevi görmesi ve gastronomik durakların oluşturulması amaçlanıyor.

Rotalar kapsamında, Kuşadası’nın kültürel mirası ve doğal varlıklarının kent merkezinde Tarihi Kuşadası Limanı’ndan başlayarak ilçe bütününde değerlendirilmesi için bir araç olarak, rota planlama süreci yürütülecek. Kuşadası’nın köyleri ve tarihi değerlerinin esas odaklar olarak ele alınacağı rota çalışmaları sonucunda, ilçe bütününde yeni bir sunum ve tanıtım çerçevesi oluşturulması planlanıyor. Çalışmanın temel amaçları arasında yerelde kültürel mirasa olan farkındalığı arttırmak, kitle turizminin yarattığı baskıyı hafifletmek ve ilçenin tanınmayan değerlerini görünür hale getirmek yer alıyor. ÇEKÜL Vakfı ise projeye süreç planlaması ve tasarım ilkelerinin oluşturulması konusunda destek veriyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar