Afgan Bebeğe Rektör İlgisi

  • Aydın Gazete
  • 12 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Prof. Dr. Cavit Bircan, ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi’nde yatan Afganlı hastayı ziyaret etti.

 

Ziyarette, Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Recai Tunca,  Genel Sekreter  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, Başhekim Yardımcıları Yrd. Doç.Dr. Mücahit  Kapçı, Yrd. Doç.Dr. Murat Doğan, Yrd. Doç.Dr. Vahit Yıldız, Hastane Başmüdürü Bahattin Kılıç, Hastane Müdür ve Müdür Yardımcıları bulundu.

 

Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez’den 2 aylık Afgan bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Dr. Sönmez,  Afganistan göçmeni hastanın kötü koşullarda kalmasından dolayı ishal ve ağır akciğer enfeksiyonu ile hastaneye getirildiğini belirtti ve “İshal sonrası ender olarak hemolitik üremik sendrom denilen bir hastalık oluşuyor, acil tedavi edilmezse bu hastalık ölümcül oluyor.  Bu hastalıkta kan hücreleri parçalanıyor ve sonuçta ağır kansızlık gelişiyor. Kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücreler de parçalanınca vücudun her yerinde kanamalar gelişebiliyor. Diğer yandan böbrek hasarlanarak akut böbrek yetmezliği oluşuyor. Hastamız da böyle ağır bir tablo ve akciğer enfeksiyonu ile geldi.

Önce Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yoğun bakımda solunum makinesine bağlandı. Yoğun Bakım Sorumlusu, Çocuk Hematoloji ve Çocuk Nefroloji bölümleri ile birlikte takip edilerek acilen gerekli tüm tetkikleri ve tedavileri yapıldı. Yapılan tedavilerden sonra sağlığına tamamen kavuştu. Ender de olsa bu hastalığın tekrar etme olasılığına karşın ailenin eline Türkçe ve İngilizce çıkış notu verilerek, gerekli önerilerde bulunularak hastamızı bugün taburcu ediyoruz” şeklinde konuşarak hastanın sağlık durumu hakkında bilgi verdi. 

 

Bebeğin sağlığına kavuşmasına çok memnun olduğunu ifade eden Rektör  Prof. Dr. Cavit Bircan aileye geçmiş olsun dileklerini iletti ve hediyelerini verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar