Şeftali Bahçeleri Denetleniyor

  • Aydın Gazete
  • 12 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Basın Açıklaması;

Şeftali bahçelerinde de birçok hastalık ve zararlı, mücadele yapılmaz ise şeftali üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından bu hastalık ve zararlılara karşı zamanında önlem alabilmek için yıl boyunca ilçelerimize arazi çıkışları yapılarak bahçe kontrolleri yapılmaktadır. Yapılan bu kontrollerde zararlıların mevsim içindeki ilk çıkışları ve mücadele sezonu boyunca oluşan populasyon yoğunlukları fenoloji ile uyumlu olacak şekilde izlenerek, üreticilere mücadeleye başlama, devam etme ve son verme zamanları konusunda bilgiler verilmektedir.

Yapılan bahçe kontrollerinde erkenci ve orta geçci çeşitlerde fenoljik dönemlerin, çiçeklenmede ve çiçeklenme sonrasında olduğu görülmüştür. Ayrıca bahçelere asılmak üzere şeftali filiz güvesi ( Anarsia lineatella) ve doğu meyve güvesi ( Cydia molesta ) monitör tuzakları İlçe Müdürlüklerine teslim edilmiştir.

Şeftali yaprak kıvırcıklığı (GLOK) (Taphrina deformans) hastalığının mücadele zamanı olan tomurcukların kabardığı dönemde kimyasal mücadele yapılan bahçelerde sorun görülmemekle birlikte; yağışlar nedeniyle kimyasal mücadelede aksamaların olduğu bahçelerde, lokal olarak glok belirtilerine rastlanılmıştır. Bu bahçeler için gelecek yıla ait alınabilecek önlemler üreticilere anlatılmıştır.

Genel olarak yapılan bahçe kontrollerinde; üreticilerimiz, yaprak bitleri, Doğu meyve güvesi, Şeftali filiz güvesi, kabuklu bitler ve sezon süresince karşılaşabilecekleri diğer şeftali hastalık ve zararlılar konusunda bilgilendirilmişlerdir. Yapılan çalışmalara yetiştirme sezonu süresince devam edilecektir.

İlimiz şeftali yetiştiriciliği 15.012 da. alanda yapılmakta olup,  20.983 ton üretim gerçekleşmektedir. (2015, TÜİK). Şeftali, geç, orta ve erkenci çeşitlerin yetiştirilmesinde uygun olan ilimiz iklim koşulları nedeni ile özellikle Kuşadası ve Sultanhisar ilçesi üreticilerimize önemli bir gelir kaynağı olmuştur.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar