Deprem 6.5 Büyüklüğünde

  • Aydın Gazete
  • 12 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Deprem haftası etkinlikleri kapsamında Nazilli Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen dev deprem tatbikatı, izleyenlerin nefesini kesti. Heyecanın dorukta olduğu kurtarma çalışmalarında sırasında uzman ekipler, büyük bir titizlikle yaralıları ambulanslara taşıdı.

Deprem haftası etkinlikleri kapsamında, AFAD İl Müdürlüğü’nün Nazilli Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirdiği 6.5 büyüklüğündeki deprem tatbikatı, başarıyla tamamlandı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta; AFAD İl Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi Nazilli İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü 112 ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE), Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kızılay, AKUT Nazilli Şubesi, UMUT Arama Kurtarma Derneği, TRAC Nazilli Şubesi ve Nazilli Arama Kurtarma Timi(NAKUT) ‘Deprem, Yangın, Kurtarma ve Tahliye’ tatbikatları sorunsuz tamamlandı.

Tatbikatı; Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Selma Yazıcıoğlu, Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Şafak Çalışkan,İdari Hizmetler Başkanı Opr. Dr. Nevzat Önen, Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Şafak Çalışkan, Hastane Başhekim yardımcıları Dr. Abdullah Cem Önde, Dr. Nail Ündağ, Dr. Ferah Arslan, Dr. Osman Köksal, NDH İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Hasan Küçüköner, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Aysel Sucu, Hastane Müdür Yardımcıları Seyhan Görgüç, Erol Boyacı Afet ve Acil Durum (AFAD) Aydın İl Müdürü Recep Coşkun, hastane personeli ve hastalar toplanma yerinde ilgi ile izlediler.

Deprem 6.5 Büyüklüğünde

AFAD yönetimi tarafından uygulanan deprem senaryosuna göre, ekipler 6,5 şiddetinde meydana gelen depremi canlandırdı. Deprem tatbikatında, binanın çatısında mahsur kalan 4 yaralı ve bodrum katındaki otoparkta mahsur kalan 6 personel ekiplerin nefes kesen çalışmalarıyla tahliye edildi. AFAD, UMKE, NAKUT ve Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin katıldığı tatbikat öncesinde, Nazilli Devlet Hastanesinde görevli personel dışında, Acil Servis ile yoğun bakım ve yatan hastaların dışındakiler hastane binası dışına çıkartıldılar. Hastane otoparkı da sabah saatlerinde araç girişine kapatıldı. Tatbikattan habersiz vatandaşlardan bazıları depremi gerçek sandı. Polis ve Hastanede görevli güvenlik personeli hasta yakınlarının toplanma merkezine yönlendirdi. AFAD ekiplerinin, binanın çatısında mahsur kalan 4 yaralıyı havada asılı halat sistemi ile kurtarma anı ise izleyenlerin nefesini kesti. Kurtarma çalışmalarında ortaya çıkan görüntüler zaman zaman heyecanı zirveye taşırken, şiddetli sarsıntının neden olduğu patlama gereği hastanenin alt katlarında başlayan suni yangın kısa sürede söndürüldü. Tatbikatta, mahsur kalanların ambulanslara sevk anları da aksiyon filmlerini aratmadı.

Önemli Olan Deprem Öncesi Hazırlık

Tatbikat öncesinde açılış konuşmasını yapan Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Recep Coşkun, Aydın ve Nazilli’nin 1. derece tehlikeli deprem bölgesinde yer aldığını hatırlattı. Nazilli’de 9.0 şiddetinde gerçekleşen 1899 depremini anlatan Coşkun, depremlere her an hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekti. Deprem öncesinde yapılan hazırlıkların çok önemli olduğunu belirten Coşkun, “Biz deprem haftası münasebeti ile her yıl değişik programlar yapıyoruz. Geçen yıl hastane aşamasını Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’nde yapmıştık. Bu yıl kendim de Yeşil Mahalle de oturduğum için Nazilli Devlet Hastanesi’nde bu tatbikatı yapmayı arzu etmiştim. Bu konuda genel sekreterliğimiz ile birlikte organizasyonu gerçekleştirdik. Umarım faydalı olur. Depremler çok büyük can kayıplarına ve büyük hasarlara neden oluyor. Bilindiği gibi Aydın ilimizde Nazilli de dahil olmak üzere 1. derece tehlikeli deprem bölgesi içerisinde yer alıyor. Tarihsel kayıtları incelediğimizde Nazilli’de 1899 yılında 9.0 şiddetinde bir deprem meydana gelmiş. Depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama gelecekte tekrar bu boyutta bir depremin olma ihtimali bulunmaktadır. Onun için bizim de depremlere hazırlıklı olmamız lazım. Tabiki önemli olan deprem öncesinde yapılan hazırlıklardır. Bu hazırlıkların eğitimlerle, tatbikatlarla bütünleşmesi gerekiyor. Biz de bunun için Aydın da kurumlarımızı, okullarımızı, iş yerlerimizi olası afetlere hazırlamaya çalışıyoruz. Bizim misyonumuz afetlere dirençli bir toplum oluşturmak. Onun için tüm Aydınımızı afete hazır bir şehir haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Nazilli Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen tatbikatta 71 personel, 14 araç görev aldığı tatbikat sonrasında gazetecilere bilgi veren (AFAD) Aydın İl Müdürü Recep Coşkun, kurtarma çalışmalarında, AFAD’dan 31 personel 3 araç, Emniyetten 10 polis 1 komiser 4 araç, İtfaiye 10 personel ile 3 araç, UMKE ve 122’den ise 19 personel 4 aracın görev aldığını açıkladı. Tatbikat sonunda, Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Şafak Çalışkan, kurtarma çalışmalarını başarıyla tamamlayan tüm ekiplere teşekkür etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar