Dünya Böbrek Günü Etkinliği Düzenlendi

  • Aydın Gazete
  • 11 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yeni Bina Seminer Salonu’nda yapılan etkinliğe, Başhekim Yrd. Doç. Dr. Ali Yılmaz, Nefroloji Bilim Dalı Prof.Dr. Yavuz Yeniçerioğlu, Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Prof.Dr. Ferah Sönmez’in yanı sıra akademik personel ve nefroloji hastaları katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Başhekim Ali Yılmaz, böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini artırmak, erken tanının önemini vurgulamak amacıyla her yıl bu etkinliklerin düzenlendiğini belirterek hastaların her daim ve her şekilde yanlarında olduklarının altını çizdi.

Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Yavuz Yeniçerioğlu, böbreklerin hayati organ olduğunu ve çok iyi korunması gerektiğini belirtirken, ’Böbrek Hastalıkları Risk Faktörleri’, ’Böbrek Hastalıklarında Erken Tanı ve Tedavi’, ’Kronik Böbrek Hastalığı’ konularından bahsetti. Ardından nefroloji hastalarının hikayelerinin yer aldığı “Sizi Tanıyabilir miyiz?” adlı görsel sunumla desteklenen etkinlikte Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdam, böbrek hastalıklarının Türkiye’de yaygın bir problem olduğunu ifade ederken neden tuzsuz beslenmemiz gerektiğini anlattı.

Ayrıca hemşireler Hatice Erkul ve Özgül Özbek tarafından “Hemodiyalizde İğne Girişi Korkusunu Nasıl Yenmeliyim?”, “Peritonitsiz Periton Diyalizinin Sırları” anlatıldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar