Dünya Böbrek Günü Çocuk Festivali Düzenlendi

  • Aydın Gazete
  • 10 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın da katılım gösterdiği etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca, Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Prof.Dr. Ferah Sönmez’in yanı sıra akademik personel ve çocuk nefroloji hastaları katıldı.

Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ferah Sönmez Dünya Böbrek Günü etkinliklerinin tüm dünyadaki böbrek hastalıklarına dikkat çekerek farkındalık yaratmak için düzenlendiğini belirterek, “özellikle çocukların böbrek hastalıklarından korunması gerektiğini belirtti. Sönmez, ’Böbrekler Ne İşe Yarar’, ’Böbrek Hastalıkları Belirtileri’, ’Ülkemizde Çocuklarda Kronik Böbrek Hastalığı’, ’İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Enfeksiyondan Korunma Yöntemleri’, ’Akut Böbrek Yetmezliğinden Korunma’, ’Kronik Böbrek Hastalığı’, ’Koruyucu Önlemler’ gibi konular hakkında bilgi verdi.

Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Yılmaz, Böbrek Yerine Koyma Tedavileri olarak Periton Diyaliz, Hemodiyaliz, Böbrek Nakli yöntemlerini anlatırken hastalıkların erken tanısı, doğru yere başvurma ve var olan hastalığın saptanmasının önemine vurgu yaptı.

Uzm. Psikolog Özge Çelik ise yaşam kalitesinde kişisel bakış açısı ve olumlu düşünmenin önemine değinirken kişide beden sağlığı kadar ruh sağlığının da tedavide büyük rolü olduğunun altını çizdi. Çelik, kronik hastalıklarda yaşam kalitesinin yükseltilmesinin ve motivasyonun hastanın üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti.

Ardından gerçekleştirilen özel bir kolejin öğrencileri tarafından hazırlanmış “Böbreklerimizden Mesaj Var” adlı drama gösterisi büyük beğeni topladı. ADÜ Türk Tıp Öğrencileri Birliğinden Tıp Fakültemiz 3. sınıf öğrencisi Sefer Güvenç başkanlığında kronik böbrek hastalığı ile izlenen çocuklar için kitap okuma, resim yaptırma, yüz boyama, müzik dinletisi etkinlikleri düzenlendi. Çocuk hastaların poliklinik kontrolleri sırasında yaptıkları resimlerin sergilendiği ‘Doktora Gitmekten Korkmuyorum’ adlı resim sergisi büyük ilgi gördü. Böbrek hastası çocukların eğlenceli vakit geçirdiği Dünya Böbrek Günü Çocuk Festivalinde, katılımcılar çocuklarda böbrek hastalıklarının erken tanısı, böbreklerin korunması ve çocuklarda diyaliz yöntemleri hakkında bilgilendirildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar