Aydın’da Budamalar Tamamlanıyor

  • Aydın Gazete
  • 1 Mart 2016
  • Yorumlar Kapalı

Baharın ilk habercisi badem ağaçlarının açmasının ardından diğer meyve türlerinin de tomurcuk gösterdiği Aydın ve ilçelerinde budama sonuna yaklaşıldığını belirten Ziraat Mühendisi Mehmet Uzun, yaşanan donların ardından bu yıl baharın erken geldiğini söyledi.

İl genelinde Şubat itibarı ile budamaların başlandığını, özellikle meyve ağaçların zamanın da budamaların tamamlanmasının önemli olduğunu belirtti.

Budamanın önemine değinen Uzun, “Diğer bölgelere göre Aydın yöresinde bahar erken geliyor. Özelikle meyve ağaçların zarar görmemesi için budamaların zamanında tamamlanması gerekir. Genelde Aydın ve ilçeleri’nde çiftçilerimiz meyve ağacı budamalarını zamanında yaptığını, Didim ve Kuşadası kıyı tatil sitelerinde ki yazlık ev bahçeleri’nde yer alan meyve ağaçları mekân sahipleri Şubat ve Mart aylarında ilçede olmadıkları için zamanında budamaların yapılmadığını ve ihmallerin olduğuna tanık oluyoruz” dedi.

Aydın’ın önemli bir tarım ili olduğunu belirten Uzun, bölgede özellikle sırasıyla zeytin, incir, kestane, erik ve narenciye ürünlerin önemli ekonomik katkı değer sağladığını ifade etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar