ADÜ Tıp Türkiyeyi Temsil Ediyor

  • Aydın Gazete
  • 28 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

ADÜ Tıp Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, Avrupa Dermatoveneroloji Akademisi (EADV) kuruluşunun desteği ile gerçekleşen ve Avrupayı kapsayan projede Türkiye ayağını oluşturan tek kurum olarak yer alıyor.

 

Avrupanın en önemli deribilim kuruluşunun desteği ile gerçekleşen projede temel amaç, kaşıntı yakınmasının şiddetini ve bu yakınmanın hastalar üzerinde oluşturduğu yükün değerlendirilmesine yönelik olarak tüm Avrupa da kullanılabilinecek bir ölçme aracı geliştirmek.

 

Prof. Dr. Ekin Şavk, proje kapsamında kaşıntı yakınması olan hastaların Ipad eşliğinde dilimizde hazırlanmış olan Türkçe bir sorgulama formunu doldurmaları sağlanarak kaşıntı ile ilişkili çeşitli özelliklerin araştırıldığını ve yanıtların internet bağlantısı aracılığı ile anında Almanya’daki çalışma merkezine aktarıldığını aktarak projeyi anlattı ve “15 farklı ülkenin bulunduğu projede ülkemizden tek temsilci olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Ekin Şavk, “Proje kapsamında, Almanya’dan 1 ay süreyle Dr. Anna Post Hastanemize konuk araştırmacı olarak geldi. Westfälische Wilhelms-Universität Münster (Münster Üniversitesi) tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisi olan Anna Post 1 ay süreyle polikliniğimizde  uzun süreli kaşıntı yakınması olup belli tanıları alan hastalarla röportajlar yapıyor. Bu vesileyle hem bir bilimsel proje yürütüyoruz. Hem de o Türkiye ve Hastanemizi tanıyor;  döndüğünde Almanya’daki çalışmacılara da olumlu olduğunu düşündüğüm izlenimlerini aktaracak.” dedi ve proje sayesinde kendilerinin de Almanyadaki tıp eğitimi ve işleyişi hakkında bilgi aldıklarını belirtti.

 

Doktor Anna Post, Hastanemizi çok modern bulduğunu, ayrıca sıcakkanlı ilişkilerden çok etkilendiğini belirterek, ‘Doktorlar çok yardımsever, tedaviler çok iyi izleniyor.” şeklinde konuşarak beğenisini dile getirdi.

 

Proje verilerinin hem yerel olarak yayınlanacağını hem de Avrupa kaşıntı network çalışması sonuçlarının uluslararası yayınlar dizisi olacağını vurgulayan Prof. Dr. Ekin Şavk, hem Aydında hem de ülke nezdinde yayınlarla kaşıntı yakınmasına dikkat çekmeyi planladıklarını ifade etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar