2. Sırtı Vakası

  • Aydın Gazete
  • 27 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Küçük Menderes Deltası kumullarında oltayla balık avlayan kurumsal üyelerimizden Kuşadası Korumar Hotel’n aşçıbaşısı Yahya TOKÖZ “Küçük Menderes Nehri’nin denize döküldüğü alana balık avlamak için geldiğimde, kıyıda bir deniz kaplumbağası gördüm. EKODOSD tarafından otelimizde yapılan sunumlarda deniz kaplumbağalarıyla yapılan çalışmalar anlatılarak, ölü ya da yaralı olanların kayıtlarının tutulduğu söylenmişti. Ben de bu yüzden EKODOSD’u arayarak haber verdim.” Dedi.

TOKÖZ’ün ihbarıyla geldiğimiz delta kıyısındaki kaplumbağanın Caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağası olduğunu gördük. Ölen deniz kaplumbağasının boynuna misinalarının dolandığını, tekneyle sırtı çekilen bir misinaya ait olduğunu kullanılan malzemelerden anladık. Aynı vaka bir süre önce yine yakın bir bölgede meydana gelmişti. Bu tür vakalarda sırtı çeken kişi, misinaya dolanan kaplumbağayı iri balık zannederek kendine doğru çekmekte, kaplumbağada kurtulmak için çabalamaktadır. Daha önceki olayda olduğu gibi bu vakada da misinanın kaplumbağanın boynunu kestiği anlaşılmaktadır. Bu tür olaylarda kaplumbağaya daha çok zarar vermeden tekneye alınarak, üzeri ıslak bir havluyla örtülüp, misinalardan kurtarılması gerekir. Kaplumbağada eğer misina yarası varsa hemen haber verilmelidir.

Ancak böyle yapmak yerine, kaplumbağa üzerindeki misinalarla ve yaralı bir haldeyken denize bırakılmaktadır. Bu durum deniz kaplumbağasının ölümüne yol açmaktadır. Deniz kaplumbağaları yumurtadan çıktıklarında kibrit kutusu büyüklüğünde olup, ancak şanslı olanlar bu yaşa kadar ulaşabilmektedir. Ne yazık ki bunlar da denizlerde insan kaynaklı olarak birçok tehlikeyle karşılaşmaktadır. Denizlere atılan naylon poşetler, trol avcılığı, ağlar ve paragatlar, sürat motorları, jet ski kazaları ve sırtı gibi tehditler başlıca tehlikelerdir. Denizlerin bu önemli canlıları nefes almak için su yüzeyine çıkmak zorundadır. Bu konuda dikkatli olunmalı, böyle kazalarda da mutlaka haber verilmelidir.

Küçük Menderes Deltası Sulakalanı birçok su kuşunu barındırmakta, denizde ise carettalar gibi önemli canlı türleri dolaşmaktadır. Hemen önünde kilometrelerce uzayan kumsala yaz-kış araçlarla ziyaretçiler gelmektedir. Belli bir denetim ve kontrol olmadığından, kumsalın her tarafı ne yazık ki duyarsız ve bilinçsiz kişiler tarafından hoyratça kirletilmektedir. Getirdikleri yiyecekleri burada yiyen ziyaretçiler, tüm çöplerini ve atıklarını kumsala bırakarak geri dönmektedir.

Özellikle naylon poşetler, Küçük Menderes Deltası’ndaki kuşlar ve denizdeki carettalar için tehdit oluşturmaktadır. İlgili kurumların kumsala Kuşadası’nda olduğu gibi, mesaj veren uyarı tabelaları ve çöp konteynırı koyması, ziyaretçilerin bilinçlenmesine yardımcı olacaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar