DÜNYA ŞEFİ İSKENDER DEDİ

  • Aydın Gazete
  • 19 Şubat 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kuşadası’nda gerçekleşen 1. Ege Şefler Şampiyonası’nın jürisi olan Dünya Şefler Birliği Kıtalararası Başkanı Thomas A. Gugler, Türk mutfağının artık dünya tarafından tanındığını söyledi.

Ege mutfağını ise bir çok lezzeti barındırdığı için “harika” olarak nitelendiren Gugler, kendisinin en sevdiği yemeğin ise “İskender” olduğunu belirtti.

Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda (Aegean Hosttech Fair Platform) Ege’nin lezzetleri de görücüye çıktı. Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen Aegean Hosttech bünyesindeki 1. Ege Şefler Şampiyonası’nda ilk gün 6 kategoride kıran kırana rekabet yaşandı. Nejdet Efetürk et yemeği tabağı kategorisinde altın madalyaya layık görüldü. Efetürk’e madalyasını Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan ile Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka verdi. Diğer dallarda ise birbirinden lezzetli yemeklere imza atan şefler 7 gümüş, 15 bronz madalya ile ödüllendirildi.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında yer alan Dünya Şefler Birliği Kıtalararası Başkanı Thomas A. Gugler, Türk mutfağına övgüler yağdırdı. Osmanlı mutfağında, 500 yıl önce yapılan yemeklerin, Türk mutfağı aracılığıyla halen aynı tazelikle dünyanın beğenisine sunulduğunu belirten Gugler, “Yemekler orijinalliğini korumuş. Bu, Türk aşçıların başarısı ve ben kesinlikle herkese Türk mutfağını öneriyorum” dedi.

“TÜRK AŞÇILARI EĞİTİMLİ”
Türk mutfağının dünyada popüler olması gerektiğine dikkat çeken Gugler, Ege mutfağının da bir çok lezzeti barındırdığını ve ilgi gördüğünü söyledi. Kendisinin Alman olduğunu, Almanya’da da Türk ve Alman mutfağının harmanlanmasıyla ortaya sıra dışı tatların çıktığını söyleyen Gugler, “Düzenlenen bu fuarda ortaya konan yemekler, Türk aşçıların ne kadar eğitimli olduğunu da gösteriyor. Harika Ege mutfağının en güzel örnekleri de başarıyla hazırlıyorlar” dedi.

Kendisinin en çok İskender kebabı sevdiğini söyleyen Gugler, “Kaliteli et ve kaliteli yoğurttan yapılan İskender kebabına doyamıyorum” diye konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar